Tuloksia

Läheltä ja kaukaa 

Illin juoksut

Iin testijuoksut

Tilastopaja

2018

Testijuoksusarja 2/8 Ii 24.11. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Jani Juntunen LNM 33.43,O 2) Samuli Hussa LNM 33.55, 3) Tuomas Aho
LNM 34.07, 4) Johannes Helander LNM 36.37, 5) Joona Holappa LNM 37.03,
6) Heikki Tiiro IiY 39.44, 7) Juho Hiltunen NMKYU 40.04, 8) Lauri
Päkkilä Haukipudas ja Jukka-Pekka Laulajainen LNM 40.29, 10) Janne
Eskelinen Oulu 40.48, 11) Jiri Juntunen LNM 40.50.
M40 10 km
1) Hannu Niemelä ONMKYU ¨35.53, 2) Marko Mattila VKV 39.20, 3) Rogis
Rouge-Oikarinen NRT 45.11.
M45 10 km
1) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.53, 2) Jorma Puurunen PuU 47.52.
M50
10 km1) Pekka Kukkula IiY 40.42, 2) Teuvo Kuusela Kemi 40.59, 3) Pekka
Kuokkanen IiY 41.39, 4) Kim Kivelä Ideax 42.43, 5) Juha Tiilikainen
KeMaKi 43.39, 6) Jukka Palokangas Oulu 43.48, 7) Jarmo Holappa KeMaKi 46.32.
M55 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 39.06, 2) Ismo Pudas IiY 40.34, 3) Taisto
Latvalehto LNM 42.59, 4) Vesa Savolainen HauHe 56.11.
M60 10 km
1) Jukka Kauppila KaJu 38.36, 2) Pertti Lapinkangas ONMKYU 41.52, 3)
Aulis Kaasinen ONMKYU 44.35, 4) Esko Takalo OlsHe 47.00, 5) Reijo
Hummastenniemi OlsHe 49.44.
M65 10 km
1) Esko Karvinen KeMaKi 1.02.31.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 50.06, 2) Alpo Talvensaari KeMaKi 50.46, 3)
Erkki Manninen OlsHe 53.24, 4) Alpo Pelkonen OsVa 1.01.52.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 50.52, 2) Heikki Paukkeri KeMaKi 58.18.
M80 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.06.48.
Naiset 10 km
1) Iida Haataja PuU 38.36, 2) Ella Reinikainen LNM 45.20.
N50 10 km
1) Marjut Koskela Oulu 49.08.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 48.35.
N65 10 km
1) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 56.36.
Miehet 5 km
1) Arto Hiltula IiY 19.15, 2) Kari Peltokorpi LNM 22.42, 3) Timo
Heikkilä PuU 26.10.
P15 5 km
1) Aapo Mäkiniemi LNM 21.05, 2) Justus Maalo LNM 22.39, 3) Emil Huomo OP
23.59, 4) Jimi Kenttälä OP 26.23.
P13 5 km
1) Paavo Niemelä ONMKYU 21.07, 2) Iisakki Siira LNM 22.22.
Naiset 5 km
1) Kerttu Puranen LNM 23.28, 2) Saana Backman IiY 25.20.
T15 5 km
1) Sanni Tohmola OP 25.36, 2) Laura Gröhn OP 26.07.

Testijuoksusarja 7/9 Ii 28.4. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen Team Oksitosiini 31.30 PB, 2) Kyösti Kujala Ii 36.54
PB, 3) Heikki Tiiro IiY 37.31 PB, 4) Patrik Murtola Palotievan Pojat
39.58, 5) Jouko Lehtola Ylikiiminki 41.55.
M40 10 km
1) Jani Määttä LNM 36.04, 2) Sami Välimaa RDS 37.43, 3) Jari Tryyki
Tornio 38.08, 4) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.28, 5) Arto Hiltula KeMaKi
40.23, 6) Mika Siirtola 41.31, 7) Teemu Kangasharju ONMKYU 41.45, 8)
Tuomas Koistinen Ii 44.37, 9) Jorma Puurunen PuU 48.50.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 38.38, 2) Jukka Palokangas Oulu 44.58, 3) Rauno
Holmi Ii 48.49.
M50 10 km
1) Taisto Latvalehto LNM 40.01, 2) Reima Viiri LohKu 45.52.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen OlsHe 43.51, 2) Arto Hand Iisu 50.00.
M60 10 km
1) Pertti Lapinkangas Oulu 41.46, 2) Markus Hast Keminmaa 44.36, 3) Kari
Jylhänlehto PuU 45.15, 4) Timo Heikkilä PuU 52.00.
M65 10 km
1) Mikko Koivukangas ONMKYU 43.45, 2) Kuisma Suopela TerTe 52.02.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.04.
Naiset 10 km
1) Iida Haataja PuU 36.37, 2) Raija Poutiainen Oulu 42.38, 3) Irina
Nousiainen Rovaniemi 44.35, 4) Lotta Kiuttu Oulu 46.33, 5) Marjo Vesala
Oulu 46.51, 6) Anni Honka LNM 49.08.
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 42.27, 3) Minna Sääskilahti KuivA 44.40.
N45 10 km
1) Tutta Kutila-Kanniainen Juoksuliike Oulu 49.14, 2) Outi Vuosku Namit
49.39, 3) Heli Lappeteläinen Juoksuliike Oulu 51.15.
N50 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 44.59, 2) Elsi Määttä Oulu 1.14.25.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU 45.53.
N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 57.42.
Miehet Puolimaraton
1) Matti Eskelinen KeMaKi 1.22.27, 2) Eelis Rankka VePo 1.26.52, 3) Simo
Tuppurainen Juoksuliike Oulu 1.41.08.
M40 Puolimaraton
1) Marko Mattila VKV 1.23.56.
M45 Puolimaraton
1) Teuvo Kuusela Kemi 1.28.57.
M50 Puolimaraton
1) Hannu Lamminaho Kemi 1.36.10, 2) Kimmo Kinnunen Huovilan Raju
1.36.56, 3) Janne Kaarela Oulu 1.42.28, 4) Vesa Savolainen HauHe 2.01.00.
M70 Puolimaraton
1) Alpo Pelkonen OsVa 2.14.30.
N45 Puolimaraton
1) Sari Hellman Oys/Vapari 1.42.28.
N50 Puolimaraton
1) Sisko Kehus KuivY 1.52.17, 2) Sirpa Laitinen Ii 2.18.08.
Miehet 5 km
1) Joni Seppä Kuraporras 17.15, 2) Toni Tuovinen Kempele 19.39, 3)
Antero Mikkonen KoskRi 29.48.
Naiset 5 km
1) Noora Holmström 23.36, 2) Suvi Lämsä Team Oksitosiini 25.55.
P15 5 km
1) Janne Remahl IiU 23.23.
N19 5 km
1) Saana Backman IiY 24.00.

Testijuoksusarja 6/8 Ii 24.3. 2018. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen Team Oksitosiinip 34.58, 2) Aleksi Karppinen LaiVe
35.10, 3) Heikki Tiiro IiY 38.45, 4) Kyösti Kujala Ii 39.53, 5) Janne
Eskelinen Oulu 40.27, 6) Juho Hiltunen Oulu 44.23, 7) Miika Vaara
Hikiset 47.28, 8) Teemu Karen Hikiset 47.39.
M40 10 km
1) Marko Mattila VKV 40.25, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 41.39, 3) Teemu
Kangasharju ONMKYU 44.04, 4) Mikko Tykkyläinen Oulu 44.35, 5) Simo
Tammela HauHe/triathlon 57.59.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 39.57, 2) Teuvo Kuusela Kemi 43.15.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 41.29, 2) Tuomas Kauppila OYUS 43.41, 3) Taisto
Latvalehto LNM 43.47, 4) Pekka Kuokkanen IiY 44.24, 5) Juha Kähkölä
KeMaKi 44.31, 6) Vesa Savolainen HauHe 51.21.
M55 10 m
1) Arto Hand Iisu 54.33.
M60 10 km
1) Pertti Lapinkangas Oulu 44.26, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 45.41.
M65 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 47.01, 2) Pekka Kuivalainen Ii 53.05, 3)
Kuisma Suopela TerTe 59.06.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 53.17.

M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.14.23.
Naiset 10 km
1) Minna Patanen SalSa 46.11, 2) Tanja Yliasirniö HauHe 49.36. ja Marjo
Vesala Oulu 49.36.
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 46.46.
N45 10 km
1) Mari Sipola Kemi 57.53.
N50 10 km
1) Irmeli Suorssa KuivA 46.07, 2) Kati Kuivalainen Ii 52.45.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 49.21, 2) Satu Siika-aho OlsHe 51.33.
N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua OPNMKYU/kkm 1.01.39.
Miehet 5 km
1) Kari Backman IiY 25.14.
Naiset 5 km
1) Mervi Perkkiö ONMKYU 24.49, 2) Saana Backman IiY 25.52, 3) Suvi Lämsä
Team Oksitosiini 27.57, 4) Lotta sankelo Oulu 29.52.

Testijuoksusarja 5/8 Ii 24.2.  Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen Team Oksitosiini 32.11 kke, 2) Heikki Tiiro IiY 37.40 PB, 3) Kyösti Kujala Ii 39.14.
M40 10 km
1) Tuomas Ronkainen KoskRi 40.56.
M45 10 km
1) Teuvo Kuusela Kemi 41.20.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen OlsHe 46.02.
M60 10 km
1) Markus Hast Keminmaa 47.25.
M65 10 km
1) Kuisma Suopela TerTe 54-57-
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.34, 2) Erkki Manninen OlsHe 52.03.
N45 10 km
1) Mari Sipola Kemi 57.04
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen Ii 53.13.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 47.38.

Testijuoksusarja 4/8 Ii 27.1. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km

1) Markku Nikkanen Team Oksitosiini 33.17 kke. 2) Vili Niemi LNM 36.52,
3) Iisak Helander SkPt 36.58, 4) Sampo Rahko SkPt 37.38, 5) Jarkko
Paukkeri LNM 38.01, 6) Heikki Tiiro IiY 38.07, 7) Matti Eskelinen KeMaKi
39.12, 8) Hansi Kitti ONMKYU 39.23, 9) Kyösti Kujala Ii 40.24, 10. Juho
Hiltunen ONMKYU 44.28.
M40 10 km
1) Marko Mattila VKV 39.11, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 40.09, 3) Teemu
Kangasharju ONMKYU 42.46, 4) Jorma Puurunen PuU 50.21.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 39.30, 2) Teuvo Kuusela Kemi 41.25.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 40.04, 2) Pekka Kuokkanen IiY 42.34, 3) Taisto
Latvalehto LNM 43.55, 4) Juha Kähkölä KeMaKi 44.05, 5) Jari Meriläinen
HauVe 47.08.
M55 10 km
1) Ismo Pudas IiY 40.17, 2) Taisto Puurunen OlsHe 46.55, 3) Onni Niemelä
Oulu 50.48, 4) Arto Hand Iisu 53.08.
M60 10 km
1) Jukka Kauppila 37.47, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 44.05.
M65 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 44.32, 2) Pekka Kuivalainen Ii 52.05, 3)
Kuisma Suopela TerTe 56.18, 4) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 57.34.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 50.28, 2) Erkki Manninen OlsHe 53.28.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 52.46, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.08.55.
N40 10 km
1) Sanna Henriksson NRT 47.34.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen Ii 51.56.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 48.45, 2) Satu Siika-aho OlsHe 50.30.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 55.38, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 1.00.45.
Miehet 5 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 20.32, 2) Antero Mikkonen KoskRi (M70) 34.30.
Naiset 5 km
1) Saana Backman IiY 24.56, 2) Suvi Lämsä Team Oksitosiini 27.52.

2017
Testijuoksusarja 3/8 (9.12) Ii, järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen Team Oksitosiini 33.39 kke. 2) Kyösti Kujala Ii 38.53, 3) Heikki Tiiro IiY 39.20, 4) Eelis Rankka 41.30, 65) Janne Eskelinen Oulu 42.51, 6) Juho Hiltunen ONMKYU 44.51.
M40 10 km
1) Jorma Puurunen PuU 49.48.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 38.27, 2) Mika Mörsäri Keminmaa 41.17, 3) Teuvo Kuusela Kemi 41.32.
M50 10 km
1) Pekka Kukkula IiY 41.49, 2) Pekka Kuokkanen IiY 44.53, 3) Jari Meriläinen HauVe 48.33, 4) Vesa Savolainen HauHe 49.00.
M55 10 km
1) Ismo pudas IiY 42.33, 2) Timo Krohns ONMKYU 45.13, 3) Arto Hand Iisu 53.44.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 45.30, 2) Reijo Hummastenniemi OlsHe 50.19, 3) Esko Takalo OlsHe 50.38.
M65 10 km
1) Pekka Kuivalainen Ii 51.30, 2) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 58.06.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 50.53, 2) Alpo Talvensaari KeMaKi 53.41, 3) Erkki Manninen OlsHe 54.08, 4) Alpo Pelkonen OsVa 1.01.50.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 51.23, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.08.51.
Naiset 10 m
1) Marika Krohns ONMKYU 43.11, 2) Marjo Vesala Oulu 49.21.
N50 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.41, 2) Kati Kuivalainen Ii 52.02, 3) Sirpa Laitinen Ii 1.00.34.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU 49.11.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 56.41.
Miehet 5 km
1) Antero Mikkonen KoskRi (M70) 31.02.
Naiset 5 km
1) Suvi Lämsä Team Oksitosiini 28.16, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 29.36.

Testijuoksusarja 2/8.  24.11,  järjestäjänä Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen Team Oksitosiini 33.41 (kke) 2) Aleksi Karppinen
LaiVe 34.14, 3) Heikki Tiiro IiY 38.43, 4) Kyösti Kujala Ii 38.58, 5)
Matti Eskelinen KeMaKi 40.04, 5) 6) Sami Härkönen OuTa 44.26.
M40 10 km
1) Markus Ronkainen KoskRi 40.59.
M45 10 km
1) Jukka Palokangas Oulu 44.52.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 39.57, 2) Pekka Kukkula IiY 43.18, 3) Taisto
Latvalehto LNM 44.05, 4) Juha Kähkölä KeMaKi 44.46, 5) Pekka Kuokkanen
IiY 47.19, 6) Vesa Savolainen HauHe 49.31.
M55 10 km
1) Ismo Pudas IiY 41.03, 2) Onni Niemelä Oulu 51.25.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 44.50, 2) Markus Hast Keminmaa 46.27, 3) Kari Jylhänlehto PuU 48.27, 4) Reijo Hummastenniemi OlsHe 49.55, 5) Esko Takalo OlsHe 50.54, 6) Timo Heikkilä PuU 54.27.
M65 10 km
1) Pekka Kuivalainen Ii 50.39.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 50.58, 2) Erkki Manninen OlsHe 54.17, 3) Alpo Pelkonen OsVa 1.00.18.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 53.04, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.10.02.
N45 10 km
1) Mari Sipola Kemi 57.41.
N50 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.36, 2) Kati Kuivalainen Ii 51.40, 3) Sirpa
Laitinen Ii 59.40.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 49.11.
N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua ONMKYU/ kkm
M70 5 km
1) Antero Mikkonen KoskRi 1.00.19.
Naiset 5 km
1) Suvi Lämsä Team Oksitosiini 28.50.

Testijuoksusarja 1/8 Ii, järjestäjänä Iin Yritys. 28.10.2017

Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen Team Oksitosiini 33.23, 2) Kyösti Kujala Ii 37.46, 3)
Matti Eskelinen KeMaKi 38.38, 4) Heikki Tiiro IiY 38.42, 5) Hansi Kitti
ONMKYU 39.51, 6) Toni Backman Team Rimppakintut 41.35, 7) Jouko Perttula Ii 53.00.
M40 10 km
1) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.56, 2) Teemu Kangasharju ONMKYU 40.34, 3) Markku Haapamäki Oulu 40.45, 4) Jorma Puurunen PuU 46.41, 5) Pertti Haapamäki OTC 47.42, 6) Juha Vuosku 1.02.43.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 37.32, 2) Jukka Palokangas 44.42, 3) Petri Ariluoma Haaparanta 50.50.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 38.23, 2) Pekka Kukkula IiY 39.50, 3) Taisto
Latvalehto LNM 40.57, 4) Tuomas Kauppila OYUS 42.30, 5) Juha Kähkölä KeMaKi 44.31, 6) Reima Viiri LohKu 45.53, 7) Jari Meriläinen HauVe 46.45, 8) Kari Tapani Tornio 47.18.
M55 10 km
1) Ismo Pudas IiY 41.10, 2) Arto Hand Iisu 51.52.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 42.36, 2) Markus Hast Keminmaa 46.03, 3) Esko Takalo OlsHe 49.09.
M65 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 43.32, 2) Raimo Tapio OlsHe 52.27, 3) Kuisma Suopela TerTe 56.38.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.58, 2) Alpo Pelkonen OsVa 57.54.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 51.52, 2) Paavo Takalahti KeMaki 1.05.28.
Naiset 10 km
1) Mari Patanen SalSa 41.54, 2) Minna Patanen SalSa 43.43, 3) Riina Ilvesluoto KuivA 47.13, 4) Johanna Vesa Team Donna Agility 52.01.
N45 10 km
1) Outi Sulasalmi ONMKYU/kkm 47.42, 2) Mari Sipola Kemi 53.56.
N50 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.41, 2) Sirpa Laitinen Ii 59.18.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 46.52.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 54.59, 2) Helena Hautaniemi Oulu 55.33, 3) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 57.54.
Naiset 5 km
1) Riikka Keskinen Oulu 25.32, 2) Suvi Lämsä Team Oksitosiini 29.29.
T15 5 km
1) Jasmin Ahola KuivA 24.26.

Illinjuoksut 29.9.

Vitonen
1) Hannu Niemelä 16.34, 2) Matti Korhonen 16.51, 3) Antti Harmaala 16.55, 4) Eero Aittolampi 17.10, 5) Hannu Kirstinä 17.44, 6) Kyösti Kujala 17.45, 7) Heikki Tiiro 17.50 PB, 8) Teemu Pyörälä17.51, 9) Pekka Kukkula 17.52, 10) Lauri Päkkilä 18.44, 11) Maria Virpi 19.05, PB nkk. 12) Toni Backman 19.07, 13) Teemu Kangasharju 19.23, 14) Pekka Kuokkanen 19.38, 15) Markus Pyörälä 20.14, 16) Jorma Puurunen 20.49, 17) Saana Ukkonen 21.05, 18) Janne Pyykkönen 21.42, 19) Jussi Tiiro 21.43 SB, 20) Jari Meriläinen 21.54, 21) Saana Backman 22.04, 22) Reijo Hummastenniemi 22.19, 23) Kari Nykänen 23.33, 24) Arto Hand 23.51, 25) Harry Taskinen 24.05, 26) Aimo Veteläinen 24.54, 27) Jouko Lyytikäinen 25.24, 28) Tapio Manninen 25.39, 29) Mika Viiri 25.58, 30) Jouni Hattunen 33.44.

Kakkonen
1) Anton Mäenpää 7.15, 2) Paavo Niemelä 7.48, 3) Hilla Mäenpää 8.11, 4) Milla Kurkela 8.12, 5) Patrik Mäenpää 8.15, 6) Elias Kinnunen 8.30.

Illinjuoksut 15.9.

Vitonen
1) Teemu Pyörälä 18.07, 2) Kyösti Kujala 18.11, 3) Heikki Tiiro 18.12,
4) Jouni Välipakka 19.21, 5) Aija Söyrinki 19.33, 6) Mari Patanen 20.23,
7) Anne Siltala 21.21, 8) Thomas Sandström 21.42, 9) Janne Puolitaival
21.54, 10) Satu Siika-aho 22.53, 11) Jussi Tiiro 22.55, 12) Alisa Kaveri
23.00, 13) Arja Soronen 23.01, 14) Taisto Puurunen 23.03, 15) Harry
Taskinen 24.11, 16) Arto Hand 24.45, 17) Sauli Meriläinen 31.41, 18)
Jouni Hattunen 33.03.
Kakkonen
1) Hilla Mäenpää 8.14, 2 Katariina Pyörälä8.16, 3) Patrik Mäenpää 8.17,4) Venla Varis 11.09.

Illinjuoksut 11.8.

Vitonen
1) Jarkko Paukkeri 16.34, 2) Tuomas Aho 16.39, 3) Matti Korhonen 17.33,
4) Arto Hiltula 17.44, 5) Jani Laine 17.46, 6) Kimmo Palokangas 17.52,
7) Pekka Kukkula 18.14, 8) Heikki Tiiro 18.17, 9) Jouko Päkkilä 19.10,
10) Kauko Heinikoski 19.13, 11) Lauri Päkkilä 19.18, 12) Janne Paavola
19.42, 13) Toni Backman 19.44, 14) Pekka Kuokkanen 19.51, 15) Anton
Mäenpää 20.02, 16) Timo Mäkelä 20.48, 17) Markus Ronkainen 20.55, 18)
Päivi Lumijärvi 21.00, 19) Ville Rautiainen 21.06, 20) Laura Paakkola
21.12, 21) Jari Meriläinen 21.17, 22) Vesa Savolainen 21.54, 23) Thomas
Sandström 21.59, 24) Inka Välipakka 22.03, 25) Olivia Koivuniemi 22.08,
26) Alisa Kaveri 22.13, 27) Jukka Palokangas 22.14, 28) Jussi Tiiro
22.25, 28) Heidi Kokko 22.49, 30) Ritva Ronkainen 23.12, 31) Kati
Kuivalainen 23.28, 32) Ari Suorsa 23.39, 33) Arto Hand 23.41, 34) Saija
Kotila 24.02, 35) Maija Kumpula 24.05, 36) Erkki Manninen 24.07, 37)
Kari Nykänen 24.01, 38) Jussi Tervaoja 27.22, 39) Pävi Autio 28.40, 40)
Jouni Hattunen 32.01.

Kakkonen
1) Patrik Mäenpää 7.37, 2) Hilla Mäenpää 8.33, 3) Patrik Mäenpää 8.48,
4) Milla Kurkela 8.54,5) Matteus Tuomikoski 8.59, 6) Lotta Sankelo 9.02,
7) Benjam Tuomikoski 9.04, 8) Elias Kinnunen 9.09, 9) Tommi Vimperi
9.09, 10) Heli Vierto-Suorsa 9.50. Yksi DNF.

Illinjuoksut 4.8.
Vitonen
1) Arto Hiltula 17.59, 2) Heikki Tiiro 18.50, 3) Jouko Päkkilä 19.53, 4) Veli-Matti Kulla 21.00, 5) Reima Viiri 21.01, 6) Saana Ukkonen 21.09, 7) Maria Vesala 22.08, 8) Inka Välipakka 22.08, 9) Jussi Tiiro 22.10, 10) Maria Hiivala 22.14, 11) Reijo Hummastenniemi 22.22, 12) Heidi Kokko 22.26, 13) Arja Soronen 22.39, 14) Mervi Perkkiö 22.55, 15) Saana Backman 24.27, 16) Esko Takalo 24.30, 17) Harry Taskinen 24.37, 18) Päivi Autio 29.30, 19) Jouni Hattunen 32.22.
Kakkonen
1) Lotta Sankelo 9.09, Venla Varis 11.12, 3) Santeri Pinola 17.37.

Illinjuoksut 21.7.
Vitonen
1) Ville Parkkinen 15.43 PB, 2) Arto Hiltula 17.22, 3) Jani Laine 17.28
SB, 4) Hannu Kirstinä 17.33, 5) Teemu Harju 17.47 PB, 6) Heikki Tiiro
17.56 PB, 7) Lauri Päkkilä 19.28 PB, 8) Marika Krohns 19.29 PB, 9) Pekka
Kuokkanen 19.32, 10) Aija Söyrinki 19.45 SB, 11) Timo Krohns 20.20 SB,
12) Jorma Puurunen 20.29 SB, 13) Ella-Sofia Metsävainio 20.48 SB, 14)
Jari Meriläinen 21.10, 15) Thomas Sandström 21.22 PB, 16) Ada Holm 22.09
SB, 17) Jussi Tiiro 22.12 SB, 18) Heidi Kokko 22.51 SB, 19) Kariina
Kauppinen 22.53, 20) Erkki Manninen 24.12 SB, 21) Kari Nykänen 24.30,
22) Heli Vierto-Suorsa 24.38 PB, 23) Ari Suorsa 24.38, 24) Sirpa
Laitinen 25.44 SB, 25) Erkki Torvela 27.43 SB, 26) Päivi Autio 29.12 SB,
27) Jouni Hattunen 32.18 PB.

Kakkonen
1) Joona Tervonen 6.39 PB, 2) Perttu Ahola 6.56 PB, 3) Aku Häyrynen 7.20
PB, 4) Anton Mäenpää 7.22 PB, 5) Viljami Pennanen 7.28 PB, 6) Otso
Häyrynen 7.35, PB, 7) Jasper Södö PB, 9) Hilla Mäenpää 8.08 PB, 10)
Patrik Mäenpää 8.21 PB, 11) Milla Kurkela 8.28, 12) Marcus Mäkipaaso
8.29, 13) Venla Laine 11.10, 14) Noora Nykänen 11.10,

Illinjuoksut 22.6.
Vitonen
1) Matias Tiiro 16.04, 2) Arto Hiltula 16.56, 3) Hannu Kirstinä 17.26,
4) Jaakko Päkkilä 17.40, 5) Jani Laine 17.41, 6) Hannu Laurila 18.03, 7)
Heikki Tiiro 18.11, 8) Mika Kauppinen 18.32, 9) Veli-Matti Hanhela
18.35, 10) Pekka Eeronheimo 19.13, 11) Kauko Heinikoski 19.18, 12) Pekka
Kuokkanen 19.37, 13) Kalle Määttä 20.01, 14) Mari Patanen 20.00, 15)
Salla Loukusa 20.39, 16) Niklas Mäenpää 21.10, 17) Minna Patanen 21.17,
18) Thomas Sandström 21.26, 19) Reijo Hummastenniemi 22.11, 20) Arja
Soronen 22.18, 21) Vesa Savolainen 22.34, 22) Jari Meriläinen 22.41, 23)
Jussi Tiiro 22.46, 24) Riku Pakanen 26.37, 25) Kalevi Heinikoski 27.01,
26) Jaana Kurttila 28.45, 27) Jouni Hattunen 33.14. Kolme henkeä DNF.
Kakkonen
1) Anton Mäenpää 7.37, 2) Katariina Pyörälä 7.51, 3) Hanna Soronen 8.21,
4) Jasper Södö 8.26, 5) Patrik Mäenpää 8.36, 6) Milla Kurkela 8.52, 7)
Maija Kumpula 9.00, 8) Valtteri Kurkela 11.18, 9) Helka Hanhela 14.14.


Illinjuoksut 9.6.
Vitonen
1) Aleksi Karppinen 15.55, 2) Juha-Matti Heinonen 17.11, 3) Arto Hiltula 17.27, 4) Jarkko Paukkeri 17.41, 5) Hannu Kirstinä 17.47, 6) Jani Laine 18.02, 7) Kyösti Kujala 18.07, 8) Heikki Tiiro 18.08, 9) Pekka Kukkula 18.21, 10) Teemu Pyörälä 18.21, 11) Juha-Matti Lehtinen 18.31, 12) Pekka Kuokkanen 19.58, 13) Mari Patanen 20.36, 14) Markus Pyörälä 21.30, 15) Jari Meriläinen 21.57, 16) Thomas Sandström 22.06, 17) Vesa Savolainen 22.21, 18) Minna Patanen 22.22, 19) Kariina Kauppinen 22.28,
20) Hannu Klaavuniemi 22.46, 21) Reijo Hummastenniemi 23.02, 22) Mervi Perkkiö 23.47, 23) Pauli Holmi 23.55, 24) Jussi Tiiro 24.09, 25) Tapio Manninen 25.55, 26. Riku Pakanen 26.32, 27) Jouni Hattunen 36.21.
Kakkonen
1) Aarre Paukkeri 6.51, 2) Katariina Pyörälä 7.45, 3) Paavo Niemelä
7.59, 4) Janne Remal 8.40, 5) Ville Heinonen 9.21, 6) Simeon Kujala 11.07.

Aluemestaruusmaastot Liminka 29.4.2017
Miehet 5,7 km
1 Markku Nikkanen LimNM 17.12
2 Kari Poutiainen LimNM 17.39
3 Samuli Hussa LimNM 18.05
4 Matti Uusitalo KuivA 18.19
5 Jarkko Paukkeri LimNM 18.20
6 Tuomas Aho LimNM 18.27
7 Tuomas Ahola UllavKi 18.32
8 Alexi Ruokamo PosPy 19.45
9 Edvard Kotajärvi KempKi 19.59
10 Heikki Tiiro IinYr 20.48
M40 5,7 km
1 Timo Kääriäinen LimNM 21.47
2 Jorma Puurunen PudasjU 25.05
M45 5,7 km
1 Hannu Niemelä ONMKYU 19.15
2 Tatu Korhonen LimNM 19.56
3 Marko Pekkarinen LimNM 22.29
M50 5,7 km
1 Hannu Laurila ONMKYU 19.53
2 Juha-Matti Lehtinen KeMaKi 21.35
3 Kari Pikkarainen KuivA 22.23
4 Juha Liljamo KeMaKi 25.19
M55 5,7 km
1 Heikki Ojantakanen OlsHe 21.37
2 Timo Krohns ONMKYU 23.04
M60 4,5 km
1 Jukka Kauppila ONMKYU 15.33
2 Aulis Kaasinen ONMKYU 18.12
3 Reijo Hummastenniemi OulunsHe 20.25
M65 4,5 km
1 Kauko Tuisku RDS 17.12
2 Pekka Kuivalainen II 20.49
3 Mikko Santaniemi OSVA 21.08
4 Jouko Lyytikäinen KeMaKi 23.08
M70 2,3 km
1 Vesa Ranta-Eskola RaahSVU 9.26
2 Reijo Pirttisalo SiikalU 10.07
3 Kauko Meriläinen OulunsHe 10.11
4 Erkki Manninen OulunsHe 10.27
M75 2,3 km
1 Eero Hanni KeMaKi 10.33
N35 5,7 km
1 Karoliina Kellola RaahVe 22.43
2 Henna Vanhanen PudasjU 23.01
N40 5,7 km
1 Päivi Lumijärvi LimNM 24.00
2 Saija Ranz SaloistSa 25.22
3 Sanna Henriksson KuivA 25.29
N45 5,7 km
1 Jaana Niemelä ONMKYU 20.10
N50 4,5 km
1 Arja Lotvonen LaitasVe 19.42
2 Kati Kuivalainen II 20.16
3 Anne Saromaa OulunsHe 21.47
N55 4,5 km
1 Satu Siika-aho OulunsHe 19.30
N60 4,5 km
1 Liisa Kytöaho RasVe 24.30
N65 4,5 km
1 Kaarina Länkinen Lumijoki 23.31
N70 2,3 km
1 Maija Kumpula HaukipVe 10.18

Testijuoksusarja 7/8 22.4. 2017 Ii. Järjestäjä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Samuli Huusko LaiVe 33.46, 2) Ville Nikkinen Pro Victoria 34.53, 3)
Juho Latvala Oulu 34.59, 4) Panu Lieto OTC 37.22, 5) Heikki Tiiro IiY
38.08, 6) Hansi Kitti ONMKYU 39.01, 7) Kyösti Kujala Ii 39.13, 8) Janne
Eskelinen 42.57, 9) Lasse Kälkäinen 52.50.
M40 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 34.33, 2) Antti Ylönen Pro Victoria 36.31,
3) Jari Tryyki Tornio 36.55, 4) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.42, 5) Teemu
Kangasharju ONMKYU 42.53, 6) Jorma Puurunen PuU 47.50.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 38.03, 2) Mika Mörsäri Keminmaa 38.10, 3) Jyrki
Perttunen ONMKYU 39.55, 4) Jukka Palokangas Oulu 45.44.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 37.13, 2) Kari Pikkarainen KuivA 41.57, 3)
Tuomas kauppila OYUS 43.22, 4) Veli-Matti Kulla KaMaKi 43.42, 5) Reima
Viiri LohKu 43.59, 6) Jari Meriläinen HauVe 45.34, 7) Jarmo Holappa
KeMaKi 48.12, 8) Reino Kallio OTC 51.16.
M55 10 km
1) Heikki Ojantakanen OlsHe 40.39, 2) Timo Krohns ONMKYU 43.31, 3)
Taisto Puurunen OlsHe 44.47, 4) Vesa Kortetjärvi PuU 49.03.
M60 10 km
1) Juökka Kauppila ONMKYU 36.45, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.00, 3)
Markus Hast Keminmaa 43.10, 4) Kari Jylhänlehto PuU 5) Reijo
Hummastenniemi OlsHe 48.46, 6) Timo Heikkilä PuU 53.13.
M65 10 km
1) Pekka Kuivalainen Ii 48.41.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.20.
Naiset 10 km
1) Veera Mantere PuU 39.45, 2) Marika Krohns ONMKYU 41.28, 3) Raija
Poutiainen Oulu 46.17, 4) Marjo Vesala Oulu 49.08, 5) Maröi Virkkunen
Muhos 1.01.31.
N40 10 km
1) Maija Oravamäki Tervahiihto 37.44, 2) Minna Sääskilahti KuivA 45.14,
3) Sanna Henriksson NTR 46.48, 4) Miia Hannunen Tornio 51.00.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.57, 2) Sinikka Pyörälä IiY 49.23, 3) Mari
Sipola Kemi 54.26.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen Ii 48.40.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 46.25, 2) Satu Siika-aho OlsHe 48.26.
Miehet Puolimaraton
1) Matti Eskelinen Oulu 1.22.39, 2) Vesa Keränen Rovaniemi 1.29.36, 3)
Ari Suorsa HauHe 2.09.28.
M40 Puolimaraton
1) Marko Mattila VKV 1.22.28, 2) Juha Romakkaniemi 1.34.22.
M45 Puolimaraton
1) Svante Kärkkäinen KeMaki 1.24.33, 2) Teuvo Kuusela Kemi 1.29.35.
M50 Puolimaraton
1) Juha Honkanen LNM 1.33.16, 2) Taisto Latvalehto LNM 1.34.46, 3) Hannu
Lamminaho 1.36.53, 4) Kimmo Kinnunen Huovilan Raju 1.37.25, 5) Juha
Liljamo KeMaKi 1.45.00, 6) Vesa Savolainen HauHe 1.55.43.
M65 Puolimaraton
1) Markku Hänninen KeMaKi 1.35.98.
M70 Puolimaraton
1) Erkki Manninen OlsHe 1.59.25, 2) Alpo Pelkonen OsVa 2.16.44.
M75 Puolimaraton
1) Eero Hanni KeMaKi 1.54.30, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 2.26.15.
Naiset Puolimaraton
1) Heli Vierto-Suorsa Haukipudas 2.03.46.
N50 Puolimaraton
1) Sisko Kehus KY 1.59.25.
N55 Puolimaraton
1) Päivi Vuolo-Merilä ONMKYU/kkm 1.53.05.
Miehet 5 km
1) Juha-Matti Lehtinen KeMaKi 20.14 (M50), 2) Leevi Halme Oulu 21.55.
M17 5 km
1) Kalle Turunen OTC 19.07, 2) Teemu Pyörälä IiY 19.10, 3) Markus
Pyörälä IiY 22.05.
P15 5 km
1) Johannes Helander LNM 17.57, 2) Ahti Saarela LNM 19.21.
P13 5 km
1) Aarre Paukkeri LNM 18.26.
Naiset 5 km
1) Rosa Kilpi OP 21.11, 2) Arja Soronen IiY (N55) 23.59, 3) Viivi Halme
RaJu 24.10, 4) Maija Kumpula HauVe (N65) 24.41, 5) Ritva Ylisiurua
ONMKYU/kkm (N60) 28.23.
T15 5 km
1) Laura Paakkola LNM 22.00, 2) Katariina Pyörälä IiY 22.06, 3) Inkeri
Kylmänen LNM 22.39, 4) Riina Ilvesluoto KuivA 22.53, 5) Ada Holm OP
23.02, 6) Emilia Paakkola LNM 24.07.
T13 5 km
1) Hanna Soronen IiY 23.17.

Testijuoksusarja 6/8 Ii 25.3.2017. Järjestäjänä Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Samuli Huusko LaiVe 34.25, 2) Vili Niemi RR. 36.36, 3) Heikki Tiiro IiY 37.52, 4) Harri Yrttiaho Hiipijät 42.25, 5) Jouko Perttula Ii 50.11,
6) Ari Suorsa HauHe 56.28.
M40 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 34.35, 2) Marko Mattila VKV 38.24, 3) Pertti Haapamäki OTC 45.26, 4) Jorma Puurunen PuU 51.49.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 38.03, 2) Svante Kärkkäinen KeMaKi 39.24, 3) Mika Ojala HauHe 41.34.
M50 1¨0 km
1) Pekka Kuokkanen IiY 41.49, 2) Juha Honkanen LNM 42.27, 3) Taisto Latvalehto LNM 42.54, 4) Jari Meriläinen HauVe 45.47, 5) Vesa Savolainen HauHe 49.24.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen OlsHe 46.20.
M60 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.39, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.05, 3) Markus Hast Keminmaa 43.55, 4) Reijo Hummastenniemi OlsHe 48.35, 5) Timo Heikkilä PuU 53.37.
M65 10 km
1) Pekka Kuivalainen Ii 49.35.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 50.12, 2) Erkki Manninen OlsHe 53.01, 3) Timo Turpeinen OulIkil. 53.44.
M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.07.03.
Naiset 10 km
1) Marika Krohns ONMKYU 41.51, 2) Riikka Tulppo PuU 43.00. 3) Heli Vierto-Suorsa Haukipudas 56.28.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.49.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen Ii 49.30, 2) Sirpa Laitinen Ii 59.12.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 47.46, 2) Tarja Huru HauHe 54.14.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 56.48.
Naiset 5 km
1) Mari Virkkunen Muhos 30.35.
M17 5 km
1) Samuli Ukkola KeKi 23.56.
P15 5 km
1) Sakari Ukkola KeKi 23.58.

Testijuoksusarja 5/8 Ii 18.2. järj. Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Samuli Huusko 34.45, 2) Heikki Tiiro IiY 38.00, 3) Kyösti Kujala Ii 38.42, 4) Janne Eskelinen Oulu 46.29.
M40 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 35.21, 2) Marko Mattila VKV 38.52, 3) Arto Hiltula KeMaKi 43.01, 4) Jorma Puurunen PuU 49.20.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 39.14, 2) Teuvo Kuusela Kemi 41.30, 3) Teemu Hasu OulIkil. 42.45.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 40.09, 2) Pekka Kuokkanen IiY 42.04, 3) Juha Honkanen LNM 43.43, 4) Tapio Manninen Kap.Kalske 44.45, 5) Kimmo Kinnunen Huovilan Raju 45.38, 6) Reima Viiri LohKu 49.47.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen OlsHe 46.53.
M60 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.59, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.28, 3) Markus Hast Keminmaa 45.50, 4) Kari Jylhänlehto PuU 47.11, 5) Reijo
Hummastenniemi OlsHe 50.12, 6) Timo Heikkilä PuU 54.55.
M65 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 43.53, 2) Pekka Kuivalainen Ii 50.28.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.59, 2) Erkki Manninen OlsHe 54.55.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 51.28, 2) Paavo Takalahti 1.05.56.
Naiset 10 km
1) Veera Mantere PuU 41.49, 2) Marjo Vesala Oulu 50.03.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 46.35.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen Ii 50.09.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 47.30, 2) Elli-Tarja Hallikainen 49.51,  3) Satu Siika-aho OlsHe 52.10.
M17 5 km
1) Samuli Ukkola KeKi 20.01.
T15 5 km
1) Laura Paakkola LNM 22.17.

Testijuoksusarja 4/8 Ii 28.1. Järjestäjä Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Kyösti Kujala Ii 37.58, 2) Heikki Tiiro IiY 38.14, 3) Matti Eskelinen Oulu 39.03.
M40 10 km
1) Jouni Holappa haukipudas 34.54, 2) Marko Mattila VKV 39.17, 3) Arto Hiltula KeMaKi 40.13, 4) Pertti Haapamäki OTC 48.04, 5) Jorma Puurunen
PuU 49.05, 6) Hannu Klaavuniemi Oijärvi 49.34.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 39.31, 2) Mika Ojala HauHe 40.53.
M50 10 km
1) Hannu Laurila ONMKYU 38.52, 2) Pekka Kuokkanen IiY 40.34, 3) Tuomas Kauppila OYUS 42.57, 4) Taisto Latvalehto LNM 44.47, 5) Jari Meriläinen HauVe 45.07, 6) Vesa Savolainen HauHe 50.26, 7) Arto Hand Ii 56.38.
M55 10 km
1) Timo Krohns ONMKYU 44.51, 2) Timo Vähäkuopus PuU 55.32.
M60 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.49, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.38, 3) Markus Hast Keminmaa 43.42, 4) Esko Takalo OlsHe 45.04, 5) Kari  Jylhänlehto PuU 48.50.
M65 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 43.40, 2) Pekka Kuivalainen Ii 52.04.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.36.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaki 51.19, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.05.25.
Naiset 10 km
1) Marika Krohns ONMKYU 42.45, 2) Lotta Savola Oulu 47.12, 3) Marjo  Vesala Oulu 49.18.

2016
Limingan Uudenvuodenjuoksun tulokset 2016
M 10 km
1 Vattulainen Arttu Joensuun Kataja FIN 33:19 2 Nikkanen Markku Limingan Niittomiehet FIN 34:56 3 Ahola Tuomas Ullavan Kilpa FIN 35:29 4 Aho Tuomas Limingan Niittomiehet FIN 35:32 5 Heinonen Juha-Matti Limingan Niittomiehet FIN 37:21 6 Ilmonen Matias Limingan Niittomiehet FIN 37:44 7 Kujala Kyösti Hiipijät FIN 38:08 8 Tiiro Heikki Iin Yritys FIN 40:04 9 Tölli Marko S-JKL FIN 41:57 10 Kippola Janne Raahe FIN 42:39 11 Norrback Jani Tupos FIN 43:06 12 Kakko Jani Muhos FIN 43:26 13 Vainiokangas Matti Limingan Niittomiehet FIN 43:37 14 Luonuansuu Jaakko Limingan Niittomiehet FIN 45:41 15 Sevon Tuomo Saloisten Reipas FIN 48:54 16 Hukkanen Timo Liminka FIN 50:14
M40 10 km
1 Holappa Jouni Hiipijät FIN 35:31 2 Määttä Jani Limingan Niittomiehet FIN 37:56 3 Ronkainen Tuomas Kuivasjärven Aura FIN 40:49 4 Hiltula Arto Kempleen Maratonklubi FIN 41:03 5 Ronkainen Markus Haukiputaan Veikot FIN 42:57 6 Liimatainen Henrikki Tyrnävä FIN 44:06 7 Eskola Jyrki Limingan Kiekko FIN 45:54 8 Vanhala Kalle Limingan Niittomiehet/painijaos FIN 46:17 9 Löfgren Johan OTC ry FIN 48:25 10 Barreto Romulo Leonardo Santos Wellness BRA 1:01:27
M45 10 km
1 Korhonen Tatu Limingan Niittomiehet FIN 38:14 2 Kuusela Teuvo Kemi FIN 41:09 3 Isoherranen Harri Nurmijärvi FIN 49:47 4 Säkkinen Markku Leonardo Santos Wellness FIN 50:28 5 Maalo Jukka Limingan Niittomiehet FIN 50:49 6 Paulomäki Harri Oulu FIN 58:20 7 Järvinen Mika Espoo FIN 59:44
M50 10 km
1 Laurila Hannu Alatornion Pirkat FIN 40:46 2 Kuokkanen Pekka Iin Yritys FIN 41:03 3 Honkanen Juha Limingan Niittomiehet FIN 42:23
4 Latvalehto Taisto Limingan Niittomiehet FIN 45:02 5 Hasu Teemu Oulun Ikiliikkujat FIN 45:03 6 Savolainen Vesa Haukiputaan Heitto FIN 51:27 7 Kankainen Pekka Muhos FIN 51:46 8 Henriksson Juha ONMKY FIN 58:05
M55 10 km
1 Kauppila Jukka ONMKY FIN 37:54 2 Kitinprami Jukka Raahe FIN 43:45 3 Hanhela Jouko Ylikiimingin Nuijamiehet FIN 45:47 4 Krohns Timo ONMKY FIN 48:04
M60 10 km
1 Hast Markus Keminmaa FIN 43:48 2 Kaasinen Aulis ONMKY FIN 44:27 3 Takalo Esko Oulunsuun Heitto FIN 46:08 4 Kumpula Erkki Haukipudas FIN 52:53
M65 10 km
1 Manninen Erkki Oulunsuun Heitto FIN 52:32
M70 10 km
1 Meriläinen Kauko Oulunsuun Heitto FIN 53:01 2 Lukkarinen Olavi SK Pohjantähti FIN 59:10 3 Pelkonen Alpo Oulunsalon Vasama FIN 1:07:26
M75 10 km
1 Hanni Eero Kempeleen Maratonklubi FIN 52:42
N 10 km
1 Krohns Marika ONMKY FIN 43:13 2 Tulppo Riikka Pudasjärven Urheilijat FIN 43:31 3 Savola Lotta Oulu FIN 47:10 4 Patanen Minna Saloisten Salama FIN 47:39 5 Saarela Lotta Osuuskauppa Arina FIN 51:39 6 Kakko  Maria Muhos FIN 52:14 7 Ilmonen Sofia Good Gym FIN 53:43 8 Karvonen Sirpa Liminka FIN 1:02:42 9 Norrback Maija Tupos FIN 1:02:53 10 Leppäluoto Kaisu Lumijoki FIN 1:04:30
N40 10 km
1 Lumijärvi Päivi Limingan Niittomiehet FIN 45:10
N50 10 km
1 Vierimaa Jaana Jääli FIN 54:54 2 Luokkanen Ulla Northern Trail Runners FIN 1:02:35
N55 10 km
1 Kauppinen Kariina ONMKY/KKM FIN 47:48
N60 10 km
1 Väänänen Taina Utajärvi FIN 48:47 2 Länkinen Kaarina Lumijoki FIN 56:42 3 Ketola Pirjo Pyhäjoki FIN 1:05:03

Iin testijuoksusarja 17.12. 2016
Testijuoksusarja 3/8 Ii, järjestäjä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Aleksi Karppinen LaiVe 35.01, 2) Matti Eskelinen Oulu 40.02, 3)
Heikki Tiiro IiY 40.12, 4) Teemu Harju KoskRi 40.35.
M40 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 36.28, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 40.42, 3)
Arto Hiltula KeMaki 41.50, 4) Jani Määttä LNM 43.23, 5) Timo Kääriäinen
LNM 43.27, 6) Jorma Puurunen PuU 48.10, 7) Hannu Klaavumiemi Oijärvi 49.38.
M45 10 km
1) Teuvo Kuusela Kemi 41.55, 2) Jukka Palokangas Oulu 46.41.
M50 10 km
1) Hannu Laurila AlPi 40.17, 2) Pekka Kuokkanen IiY 40.41, 3) Juha
Honkanen LNM 42.47, 4) Taisto Latvalehto LNM 43.12, 5) Jari Meriläinen
HauVe 45.17, 6) Vesa Savolainen HauHe 49.24.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen OlsHe 45.08, 2) Vesa Kortetjärvi PuU 54.50.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.30, 2) Markus Hast Keminmaa 44.20.
M65 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 44.50, 2) Seppo Keltamäki ONMKYU 48.33, 3)
Pekka Kuivalainen 50.01.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 48.04, 2) Kauko Meriläinen OlsHe 49.44, 3)
Erkki Manninen OlsHe 51.21, 4) Alpo Pelkonen OsVa 1.03.08.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 51.50, 2) Heikki Paukkeri KeMaKi 1.04.01, 3) Paavo
Takalahti KeMaKi 1.04.59.
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 44.27.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA. 46.10, 2) Mari Sipola Kemi 55.31.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen 49.47, 2) Sirpa Laitinen Ii 58.27.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 47.36.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 56.15.
M70 5 km
1) Antero Mikkonen KoskRi 31.28.
T15 5 km
1) Olivia Koivuniemi KuivA 24.01.
N65 5 km
1) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 28.47.
Järjestäjien puolesta RAUHALLISTA JOULUA JA HYVÄÄ UUTTA VUOTTA!


Testijuoksusarja 2/8 Ii 26.11. Järjestäjä Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Aleksi Karppinen LaiVe 35.04, 2) Heikki Tiiro IiY 39.41, 3) Matti
Eskelinen Oulu 40.17, 4) Toni Backman Team Rimppakintut 42.02, 5) Juho
Hiltunen ONMKYU.
M40 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 36.28, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 41.34, 3)
Markus Ronkainen HauVe 42.55, 4) Markku Haapamäki Oulu 44.09, 5) Jorma
Puurunen PuU 46.59, 6) Hannu Klaavuniemi Oijärvi 48.38, 7) Pertti
Haapamäki OTC 48.51.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 40.42, 2) Teuvo Kuusela Kemi 41.08, 3) Jukka
Palokangas Oulu 47.26.
M50 10 km
1) Hannu Laurila AlPi 39.24, 2) Pekka Kuokkanen IiY 40.45, 3) Juha
Honkanen LNM 42.33, 4) Taisto Latvalehto LNM 43.49, 5) Jari Meriläinen
HauVe 44.29, 6) Janne Kaarela Oulu 49.10, 7) Vesa Savolainen HauHe 51.43.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen OlsHe 43.38, 2) Vesa Kortetjärvi PuU 49.46.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.15, 2) Esko Takalo OlsHe 43.53, 3) Markus
Hast Keminmaa 44.27, 4) Timo Heikkilä PuU 52.13.
M65 10 km
1) Seppo Keltamäki ONMKYU 49.14, 2) Pekka Kuivalainen 53.36.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.48, 2) Erkki Manninen OlsHe 50.50, 3) Alpo
Pelkonen OsVa 1.02.26.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 52.19, 2) Heikki Paukkeri KeMaKi 1.00.49, 3) Paavo
Takalahti KeMaKi 1.02.27.
Naiset 10 km
1) Minna Patanen SalSa 47.07.
N40 10 km
1) Miia Hannunen Tornio 51.07.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 46.22, 2) Sari Hellman OYS/vapari 49.10, 3) Mari
Sipola Kemi 54.36.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen 50.39, 2) Sirpa Laitinen Ii 55.20.
N55 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 48.00, 2) Satu Siika-aho OlsHe 52.27.
N17 5 km
1) Anniina Putkonen KuivA 22.17.
N60 5 km
1) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 29.15.
M70 5 km
1) Antero Mikkonen KoskRi

Testijuoksusarja 1/8 ja avoin TUL:n maantiejuoksumestaruuskilpailu Ii
29.10. Järjestäjä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen LNM 33.15, 2) Samuli Hussa LNM 34.22 (M19), 3) Tuomas
Aho LNM 34.25, 4) Jarkko Paukkeri LNM 34.49 (M19), 5) Kyösti Kujala Ii
37.37, 6) Juho Latvakoski Oulu 37.39, 7) Heikki Tiiro IiY 38.29, 8)
Aarre Paukkeri LNM 39.00, 9) Tapio Soukka KuivA 39.03, 10) Tero Leinonen
OuHu 40.18, 11) Toni Backman Team Rimppakintut 40.26.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 38.55, 2) Timo Kääriäinen LNM 41.26, 3) Hannu
Klaavuniemi Oijärvi 44.41, 4) Jorma Puurunen PuU 46.39.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 37.36, 2) Teuvo Kuusela Kemi 39.35, 3) Jukka
Palokangas Oulu 44.49.
M50 10 km
1) Jari Hakola Kyyj.Ky 35.45, 2) Hannu Laurila Alpi 37.38, 3) Pekka
Kuokkanen IiY 38.47, 4) Pekka Kukkula IiY 39.00, 5) Juha Honkanen LNM
40.06, 6) Taisto Latvalehto LNM 41.14, 7) Pertti Riepula KY 42.02, 8)
Jari Meriläinen HauVe 43.45, 9) Janne Kaarela Oulu 47.37, 10) Pekka
Hasti OlsHe 49.22, 11) Arto Hand IiU 49.50.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen KuivA 42.39.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 41.38, 2) Markus Hast Keminmaa 43.05, 3) Esko
Takalo OlsHe 43.59, 4) Kari Jylhänlehto PuU 45.12, 5) Timo Heikkilä PuU
50.46.
M65 10 km
1) Leo Turpeinen OulIkil. 45.41, 2) Seppo Keltamäki ONMKYU 46.40, 3)
Pekka Kuivalainen 47.41, 4) Erkki Manninen OlsHe 49.48, 5) Jouko
Lyytikäinen KeMaKi 54.17.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 45.55, 2) Kauko Meriläinen OlsHe 47.43, 3)
Alpo Pelkonen OsVa 58.52, 4) Antero Mikkonen KoskRi 1.01.13.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 51.11, 2) Markku Kaikkonen KY 1.15.25.
Naiset 10 km
1) Minna Patanen Salsa 45.18.
N40 10 km
1) Marika Tiiperi RPKK 44.16, 2) Sanna Henriksson NTR 47.06, 3) Miia
Hannunen Tornio 50.04.
N45 10 km
1) Sari Hellman OYS/vapari 47.37, 2) Mari Sipola Kemi 52.29, 3) Pirjo
Sorri OulTa 54.08.
N50 10 km
1) Kati Kuivalainen 47.48, 2) Satu Siika-aho OlsHe 48.25, 3) Jaana
Jokinen OlsHe 49.22, 4) Sirpa Laitinen Ii 54.09, 5) Tiina Riepula KY 55.10.
N55 10 km
1) Elli-Tarja Hallikainen 44.45.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 57.15.
Miehet 5 km
1) Ari Suorsa HauHe 23.45.
N19 5 km
1) Heidi Kokko IiY 23.02, 2) Saana Backman IiY 24.05.
N17 5 km
1) Jenni Keränen OP 21.08, 2) Annina Putkonen KuivA 21.43.
T15 5 km
1) Jasmin Ahola KuivA 22.36, 2) Olivia Koivuniemi KuivA. 22.36.
T13 2 km
1) Riina Ilvesluoto KuivA 7.10.

 

Ii:n Testijuoksusarja 8/8 11.5.2016
Miehet 10000m
1) Jouni Holappa Haukipudas 33.35,2, 2) Kyösti Kujala Ii 37.43,6, 3) Heikki Tiiro IiY 38.08,0.
M40 10000 m
1) Arto Hiltula KeMaKi 35.08,5, 2) Veli-Matti Niskanen HauVe 35.10,1, 3) Mikko Merihaara OTC 42.21,1, 4) Marko Ruokokoski KeMaKi 43.52,9, 5) Jorma Puurunen PuU 45.22,3.
M45 10000 m
1) Mika Ojala HauHe 38.55,6, 2) Teuvo kuusela Kemi 39.38,7.
M50 10000 m
1) Hannu Laurila AlPi 37.53,4, 2) Taisto Latvalehto LNM 38.38,8, 3)
Pekka Kuokkanen IiY 38.45,0, 4) Juha Honkanen LNM 39.25,5, 5) Veli-Matti Kulla KeMaKi 42.14,4, 6) Jarmo Juuso VKV 43.35,2, 7) Reima Viiri LohKu 44.50,7, 8) Vesa Savolainen HauHe 45.36,8, 9) Tatu Luokkanen KeMaKi 47.07,2.
M60 10000 m
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 41.23,6, 2) Seppo Keltamäki ONMKYU 44.06,7, 3) Markus Hast Keminmaa 44.20,1, 4) Esko Takalo OlsHe 44.37,1.
M65 10000 m
1) Leo Turpeinen OulIkil. 45.51,2, 2) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 52.14,4.
M70 10000 m
1) Kauko Meriläinen OlsHe 47.07,0, 2) Timo Turpeinen OulIkil. 47.13,3.
M75 10000 m
1) Eero Hanni KeMaKi 48.45,3, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 59.16,6.
Naiset 10000 m
1) Veera Mantere PuU 38.46,0, 2) Minna Patanen SalSa 46.15,1.
N40 10000 m
1) Kirsi Kivelä LNM 41.01,3, 2) Miia Hannunen Tornio 50.10,7, 3) Sari Honka Liminka 52.14,4.
N45 10000 m
1) Irmeli Suorsa KuivA 44.212,6, 2) Sari Hellman OYS/Vapari 47.20,0, 3) Mari Sipola Kemi 52.24,2.
N50 10000 m
1) Päivi Parttimaa HauVe 53.02,1.

PM-Maastot 30.4.2016 Limingan Niittomiehet Ry
6 km Naiset yleinen
1 Johanna Peiponen RoLa 19.48
2 Anna Haataja OP 23.44
3 Susanna Saapunki PudasjU 23.57
6 km Miehet yleinen
1 Markku Nikkanen LNM 19.54
2 MikkoTolonen OP 19.55
3 Tapani Kärjä Kalajoen Junkkarit 20.09
4 km Naiset 50
1 Arja Lotvonen Laitasaaren Veto16.06
2 Satu Siika-Aho OlsHe 16.08
3 Marja-Liisa Kemppainen Oulaisten Taru 20.40
4 km Miehet 60
1 Aulis Kaasinen ONMKY 14.54
2 Esko Takalo OlsHe15.39
3 Reijo Hummastenniemi OlsHe 16.33
4 km Miehet 65
1 Kauko Tuisku RDS13.56
2 Reijo Pirttisalo Siikalatvan Urheilijat 17.16
3 Jouko Lyytikäinen KeMaKi 17.26
4 Markku Pietilä KeMaKi 17.31 03
5 Erkki Manninen OlsHe 17.49 03.
6 Alpo Talvensaari KeMaKi 18.27
2 km Miehet 70
1 Vesa Ranta-Eskola 07.33
2 Kauko Meriläinen OlsHe 08.29
3 Niilo Matinlompolo Oulun Ikiliikkujat 08.41
4 Timo Turpeinen Ikiliikkujat 08.45

Testijuoksusarja 7/8 Ii 23.4. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km

1) Markku Nikkanen LNM 32.25, 2) Kari Poutiainen LNM 34.02, 3) ArttuLiipo YNM 34.04, 4) Jarkko Paukkeri LNM (M19) 34.22, 5) Juho Latvala Oulu 35.25, 6) Juha-Matti Heinonen LNM 35.35, 7) Petteri Rantala Oulu 36.00, 8) Matias Ilmonen LNM 36.32, 9) Tuomas Aho LNM 36.36, 10) Kyösti Kujala Ii 37.15, 11) Hansi Kitti ONKYU 37.21, 12) Heikki Tiiro IiY 37.52, 13) Tuomas Koistinen Ii 41.45, 14) Jani Rissanen Team Rimppakintut 42.04.
Miehet puolimaraton
1) Matti Eskelinen Oulu 1.22.48, 2) Esa Mäkelä Team Rimppakintut 1.34.55, 3) Esko Talonen Oulu 1.38.38.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 36.29, 2) Jari Tryyki Tornio 37.57, 3) Kimmo
Palokangas OulIkil. 38.06, 4) Timo Kääriäinen LNM 40.31, 5) Sami
Kokkonen Tornio 41.06, 6) Marko Pekkarinen LNM 41.07, 7) Markus
Ronkainen KoskRi 43.31, 8) Tero Halonen KoskRi 48.28.
M40 puolimaraton
1) Jani Määttä LNM 1.20.36, 2) Juha Romakkaniemi Rovaniemi 1.43.56.
M45 10 km
1) Pasi Ala-Korpi UllKi. 37.59, 2) Jarmo Holappa KeMaKi 45.35, 3) Jukka
Palokangas Oulu 49.15.
M45 puolimaraton
1) Mika Mörsari Keminmaa 1.23.55, 2) Teuvo Kuusela Kemi 1.28.00, 3)
Kimmo Kinnunen Huovilan Raju 1.40.17.
M50 10 km
1) Hannu Laurila AlPi 37.51,2) Taisto Latvalehto LNM 38.50, 3) Pekka
Kuokkanen IiY 39.13, 4) Veli-Matti Kulla KeMaKi 43.22, 5) Jari
Meriläinen HauVe 44.50, 6) Reima Viiri LohKu 49.24, 7) Tapio Manninen
Kapkal. 49.39.
M50 puolimaraton
1) Antti Meriläinen Oulu 1.29.46, 2) Kari Pakaslahti ONMKYU 1.30.07, 3)
Hannu Lamminaho Kemi 1.38.10, 4) Tatu Luokkanen KeMaKi 1.41.39, 5) Vesa
kallio LNM 1.49.22, 6) Juha Liljamo KeMaKi 1.49,39.
M55 10 km
1) Timo Krohns ONMKYU 43.31, 2) Jukka Moilanen 46.05, 3) Vesa
Kortetjärvi Pudasjärvi 48.56.
M55 puolimaraton
1) Onni Niemelä oulu 1.45.51, 2) Teijo Timonen Kempele 1.54.47.
M60 10 km
1) Erkki Kumpula HauVe 46.53.
M60 puolimaraton
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 1.31.40, 2) Esko Takalo OlsHe 1.38.39.
M65 puolimaraton

1) Erkki Manninen OlsHe 1.51.53, 2) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 2.03.14.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 46.49, 2) Timo Turpeinen OulIkil. 51.15.
M70 puolimaraton
1) Alpo Pelkonen OsVa 2.06.38.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 48.46.
M75 puolimaraton
1) Paavo Takalahti KeMaKi 2.15.04.
Naiset 10 km
1) Veera Mantere PuU 39.38, 2) Mira Taulavuori OP 43.22, 3) Marika Krohns ONMKYU 40.46, 4) Marjo Vesala Oulu 50.49, 5) Jenna Kortetjärvi Oulu 54.02, 6) Hanna Korpela Jääli 56.53.
Naiset puolimaraton
1) Riikka Tulppo PuU 1.30.37, 2) Minna Lintulahti Oulu 2.03.36.
N40 10 km
1) Katja Tikkanen KuivA 39.14, 2) Marika Tiiperi RPKK 41.32, 3) Minna Sääskilahti KuivA 45.10, 4) Outi Vuosku Keminmaa 50,44, 5) Sari Honka Liminka 54.16.
N40 puolimaraton
1) Mervi lainto 1.48.12, 2) Terhi Gärding 2.00.58, 3) Seija Henttonen NTR 2.13.10, 4) Anu Kerttula 2.17.10, 5) Eeva Löfgren Kempele 2.39.28.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.17, 2) Jatta Seppälä Hyvä Fiilis Tornio 45.25,3) Sari Hellma n OYS/Vapari 46.27, 4) Jaana Stolt Namit 50.16, 5) Anne Korva Jääli 56.53.
N45 puolimaraton
1) Tuija Koskinen KuivA 1.41.28.
N50 puolimaraton
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 1.42.52, 2) Sisko Kehus Kuivaniemi 2.10.33, 3) Sirpa Laitinen Ii 2.08.11.
N55 puolimaraton
1) Päivi Vuollo Merilä ONMKYU/kkm 1.48.33, 2) Tarja Huru HauHe 1.59.11.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 54.11.
N60 puolimaraton
1) Maija Kumpula Maijan Putiikki 1.51.11.
Miehet 5 km
1) Toni Tuovinen Kempele 19.39.
P15 5 km
1) Ahti Saarela LNM 17.47, 2) Johannes Helander LNM 18.59, 3) Aarre Paukkeri LNM (P12) 19.04.
Naiset 5 km
1) Erika Utriainen VKV 19.45, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 28.07.
N19 5 km
1) Salla Loukusa MeVe-85 21.51.
N17 5 km
1) Johanna Juntunen IiY 27.24.
T15 5 km
1) Laura Paakkola LNM 20.55, 2) Inkeri Kylmänen LNM 21.35, 3) Emilia Paakkola LNM 22.12, 4) Hanna Soronen IiY 22.30, 5) Kerttu Puranen LNM 25.08. 

Testijuoksusarja 6/8 Ii 19.3.16 Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Mikko Tolonen OP 34.29, 2) Jouni Holappa Haukipudas 34.33, 3) Heikki
Tiiro IiY 38.21,  4)  Kyösti Kujala Ii 38.33, 5) Matti Eskelinen Oulu 38.43
M40 10 km
1) Jari Kinnunen SuRa 37.59, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 40.05, 3) Pekka
 Eronheimo Kempele 41.23.
M45 10 km
1) Mika Ojala HauHe 39.58.
M50 10 km
1) Hannu Laurila AlPi 38.46, 2) Pekka Kuokkanen IiY 39.57, 3) TaistoLatvalehto LNM 41.34,
4) Juha Honkanen Oulu 41.46, 5) Juha Kähkölä 
KeMaKi 43.47, 6) Vesa Savolainen HauHe 48.17.
M55 10 km
1) Jouko Hanhela YNM 43.33, 2) Onni Niemelä ONMKYU 48.18.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.47, 2) Markus Hast Keminmaa 45.12, 3) EskoTakalo OlsHe 46.05, 4) Reijo Pirinen Siikajoki 53.14.
M65 10 km
1) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 54.49.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 49.06, 2) Alpo Pelkonen OsVa 1.00.06.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 49.58, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.00.09.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.27, 2) Tuija Koskinen KuivA 45.48, 3) Sari Hellman Oys/Vapari 49.35, 4) Päivi Autio IiY 1.00.03.
N50 10 km
1) Minna Taistra SuRa 46.32, 2) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 48.45, 3) Satu Siika-aho OlsHe 52.05, 4) Sirpa Laitinen Ii 55.39.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 55.24.
Naiset 5 km
1) Veera Mantere PuU 20.23.

Testijuoksusarja 5/8 Ii 20.2. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Aleksi Karppinen LaiVe 36.53, 2) Samuli Hussa HaU 38.32, 3) Matti
Eskelinen Oulu 38.55, 4) Heikki Tiiro IiY 39.20, 5) Kyösti Kujala Ii
39.33, 6) Tuomas Aho LNM 39.34, 7) Marko Saarinen KuivA 44.55, 8) Tuomas
Koistinen Ii 45.39.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.43, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 41.04, 3) Pekka
Eeronheimo Kempele 41.20, 4) Timo Kääriäinen LNM 43.41, 5) Jorma
Puurunen PuU 47.43, 6) Pertti Haapamäki OTC 50.26.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 38.52, 2) Mika Ojala HauHe 40.20, 3) Teuvo
Kuusela Kemi 41.31, 4) Jarmo Holappa KeMaKi 45.47, 5) Juha Tiilikainen
KeMaKi 46.34.
M50 10 km
1) Hannu Laurila AlPi 38.51, 2) Pekka Kuokkanen IiY 40.29, 3) Taisto
Latvalehto LNM 40.52, 4) Juha Honkanen LNM 42.27, 5) Juha Kähkölä KeMaKi
43.26, 6) Vesa Savolainen HauHe 48.11, 7) Kari Häkkilä Kempele 49.11.
M55 10 km
1) Jouko Hanhela YNM 41.00, 2) Taisto Puurunen OlsHe 43.14, 3) Onni
Niemelä Oulu 48.49.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.10, 2) Seppo Keltamäki ONMKYU 45.20, 3)
Markus Hast Keminmaa 46.05, 4) Esko Takalo OlsHe 46.42, 5) Kuisma
Suopela TerTe 50.55.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 52.36.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 48.51, 2) Alpo Pelkonen OlsVa 1.00.00.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 50.32, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.05.18.
Naiset 10 km
1) Johanna Peiponen RoLa 33.57. (reittiennätys)
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 43.17, 2) Sanna Henriksson KuivA 47.31, 3) Anne
Riepula KY 54.35.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.55, 2) Tuija Koskinen KuivA 46.30, 3) Mari
Sipola Kemi 54.43. 4) Päivi Autio IiY 1.02.30.
N50 10 km
1) Satu Siika-aho OlsHe 51.03, 2) Sirpa Laitinen Ii 55.26.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 56.29, 2) Liisa Kytöaho RaSpoVe 59.18.
Miehet 5 km
1) Ilkka-Petri Välitalo MK-V 18.01.
P15 6 km
1) Juho Hiltunen ONMKYU 30.05.
Naiset 5 km
1) Veera Mantere PuU 20.31.
N19 5 km
1) Saana Backman HauHe 25.30.

Testijuoksusarja 4/8 Ii 23.1. 2016. Järjestäjänä Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 34.18 (kke), 2) Aleksi Karppinen LaiVe
34.32, 3) Markku Nikkanen LNM 34.59, 4) Samuli Hussa HaU 36.26, 5) Jouni
Kujala SkPt 38.26, 6) Matti Eskelinen Oulu 39.03, 7) Heikki Tiiro IiY
39.05, 8) Kyösti Kujala Ii 39.39, 9) Juha-Matti Heinonen LNM 39.54, 10)
Ahti Saarela LNM 39.55, 11) Esa Mäkelä Rimppakintut 41.14, 12) Matti
Vainiokangas LNM 42.31, 13) Jani Rissanen Rimppakintut 43.12.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.43, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 41.39, 3) Pekka
Eeronheimo Kempele 43.04, 4) Jorma Puurunen PuU 45.58.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 38.55, 2) Mika Ojala HauHe 40.35, 3) Teemu Hasu
OulIkil. 45.30.
M50 10 km
1) Hannu Laurila AlPi 40.19, 2) Pekka Kuokkanen IiY 41.19, 3) Taisto
Latvalehto LNM 42.27, 4) Juha Honkanen Oulu 42.34, 5) Ilkka Suorsa Oulu
44.07, 6) Vesa Savolainen HauHe 49.06.
M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.25, 2) Jouko Hanhela YNM 41.25, 3) Taisto
Puurunen OlsHe 44.00, 4) Onni Niemelä Oulu 48.25.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.25, 2) Markus Hast Keminmaa 44.53, 3) Seppo
Keltamäki ONMKYU 45.07, 4) Esko Takalo OlsHe 46.14.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 50.40.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen OlsHe 52.24, 2) Alpo Pelkonen OsVa 59.30.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 49.14, 2) Paavo takalahti KeMaKi 59.41.
Naiset 10 km
1) Riikka Tulppo PuU 42.45.
N40 10 km
1) Päivi Lumijärvi LNM 44.11, 2) Riikka Rautio OYS/Vapari 51.50, 3) Anne
Riepula Iin kunta 54.07, 4) Minna Lintulahti Oulu 59.31.
N45 10 km
1) Tuija Koskinen KuivA 44.42, 2) Irmeli Suorsa KuivA 46.02, 3) Mari
Sipola Kemi 54.42.
N50 10 km
1) Satu Siika-aho OlsHe 50.40.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 56.02, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 56.51.
Miehet 5 km
1) Antero Mikkonen KoskRi 31.28.

 

2015

Limingan uudenvuodenjuoksu 31.12.2015
10 km miehet

1 Janne Ukonmaanaho YlikNM 32.30
2 Markku Nikkanen LNM 33.28
3 Matti Kivelä Rovaniemi 33.43
4 Jouni Holappa Hiipijät 33.51
5 Jaakko Leinonen YlikNM 34.48
6 Tuomas Ahola UK 34.54
7 Samuli Huusko Martin Talli 35.03
8 Juha-Matti Heinonen LNM 35.26
9 Matti Uusitalo KuivAu 36.04
10 Markku Kalliokoski JKU 36.09
10 km M55
1 Jouko Hanhela Ylikiimingin nuijamiehet 40.39
2 Jukka Kitinprami 42.20
3 Taisto Puurunen KuivAu 43.54
4 Arto Karnaranta OTC 44.22
5 Reijo Haapalahti Haukipudas 47.34
6 Timo Vähäkuopus Pudasjärven urheilijat 48.02
7 Esko Takalo Oulunsuun Heitto OlsHe 49.30
8 Jarmo Paananen Saloisten Reipas 50.01
10 km N50
1 Tiina Kauppila Espoo 51.01
2 Satu Siika-Aho Oulunsuun Heitto OlsHe 51.12
3 Anne Saromaa Oulunsuun Heitto OlsHe 54.03
4 Jaana Vierimaa Jääli 54.21
5 Mervi Koukkari Utajärven Urheilijat 56.38
10 km M65
1. Jouko Kuusirati RaSVe 49:48.9
2. Niilo Sevon Saloisten Reipas 50:43.2
3. Jarmo Pekkarinen 50:50.6
4. Erkki Manninen Oulunsuun Heitto OlsHe 52:10.2
5. Alpo Pelkonen OSVA 1:01:07.8

 

Testijuoksusarja 3/8 Ii 12.12. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 33.45, 2. Samuli Huusko Martin Talli 35.22,
3. Markku Nikkanen LNM 36.12, 4. Juha-Matti Heinonen LNM 36.15, 5. Matti
Uusitalo KuivA 37.54, 6. Jarkko Paukkeri LNM (P13) 38.15, 7. Heikki
Tiiro IiY 38.42, 8. Matti Eskelinen Oulu 39.29, 9. Kyösti Kujala Ii
41.42, 10. Timo Mäkelä Typen Pyöräilijät 41.51, 11. Esa Mäkelä
Rimppakintut 42.28, 12. Matti Vainiokangas LNM 43.30, 13. Jani Rissanen
Rimppakintut 43.55.
M40 10 km
1) Jani Määttä LNM 36.12, 2. Arto Hiltula KeMaKi 38.41, 3. Markus
Ronkainen KoskRi 44.10, 4. Timo Kääriäinen NTR 45.25, 5. Jorma Puurunen
PuU 47.05, 6. Jani Rajaniemi Kempele 51.48.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 38.22, 2) Teuvo Kuusela Kemi 40.58, 3) Jarmo
Holappa KeMaKi 48.02.
M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 38.42, 2) Taisto Latvalehto LNM 41.58, 3) Juha
Honkanen Oulu 42.39, 4) Tuomas Kauppila OYUS 42.45, 5) Juha Kähkölä
KeMaKi 43.12, 6) Jari Meriläinen HauVe 46.38, 7) Vesa Savolainen HauHe
49.22, 8) Arto Hand IiU 52.01.
M55 10 km
1) Jouko Hanhela YNM 41.27, 2) Taisto Puurunen KuivA 43.24, 3) Olavi
Vesala UU 47.20, 4) Onni Niemelä ONMKYU 47.53.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 42.48, 2) Markku Hänninen KeMaKi 43.39,3)
Markus Hast Keminmaa 43.53, 4) Seppo Keltamäki ONMKYU 45.10, 5) Esko
Takalo Oulun Ikil. 47.27.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 51.26, 2) Jouko Lyytikäinen 52.53.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 47.51, 2) Alpo Pelkonen OsVa 1.01.03, 3)
Juhani Leinonen Namit 1.02.04, 4) Markku Kaikkonen KY 1.13.55.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 49.53, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 1.03.30.
Naiset 10 km
1) Veera Mantere Oulu 41.54, 2) Pilvi Mannerkorpi TDA 50.03.
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 43.25, 2 Miia Hannunen Tornio 50.41, 3) Anne Riepula
KY 1.13.55.
N45 10 km
1) Tuija Koskinen KuivA 44.57, 2) Irmeli Suorsa KuivA 46.23, 3) Mari
Sipola Kemi 54.48.
N50 10 km
1) Kariina Kauppinen kkm 48.38.
N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua kkm 58.14.
Miehet 5 km
1) Juha-Matti Lehtinen KeMaKi 20.54, 2) Antero Mikkonen KoskRi 29.58.
Naiset 5 km
1) Moona Harju PuU 23.58, 2) Päivi Autio IiY 29.10.
N19 5 km
1) Saana Backman HauHe 25.42.

Testijuoksusarja 2/8 Ii 21.11. 2015 järjestäjä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen LNM 33.53, 2) Matti Uusitalo KuivA 35.46, 3)
Juha-Matti Heinonen LNM 35.58, 4) Samuli Hussa HaU 36.23, 5) Heikki
Tiiro IY 39.37, 6) Matti Eskelinen Oulu 39.26, 7) Esa Mäkelä
Rimppakintut 41.26, 8) Niklas Mäenpää Ii (P13) 52.15, 9) Jukka
Palokangas Oulu 54.09.
M40  10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.47, 2) Tuomas Ronkainen KoskRi 42.02, 3) Eero
Talonen Oulu 44.07, 4) Johan Löfgrren Kempele 44.56, 5) Jorma Puurunen
PuU 46.07, 6) Tero Halonen KoskRi 48.17, 7) Jari Rajaniemi Kempele
51.47, 8) Juha Vuosku Kemi 52.43.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 39.24, 2) Teuvo Kuusela Kemi 40.33, 3) Tatu
Korhonen LNM 41.02, 4) Jyrki Salokorpi OTC 48.05.
M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 39.04, 2) Pekka Kuokkanen IiY 39.30, 3) Juha
Pulkkinen KeMaKi 40.27, 4) Taisto Latvalehto LNM 42.55, 5) Juha Honkanen
Oulu 43.03, 6) Juha Kähkölä KeMaKi 43.40, 7) Vesa Savolainen HauHe
46.12, 8) Jari Meriläinen HauVe 46.29, 9) Kari Häkkilä Kempele 49.31,
10) Pekka Hasti Oulu 49.56.
M55 10 km
1) Jouko Hanhela YNM 41.18, 2) Timo Krohns ONMKYU 44.22, 3) Olavi Vesala
UU 46.18.
M60 10 m
1) Markku Hänninen KeMaKi 42.11, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 44.15, 3)
Markus Hast Keminmaa 44.17, 4) Reijo Hummastenniemi OlsHe 47.32, 5) Esko
Takalo OulIkil. 48.20, 6) Kuisma Suopela TerTe 50.19.
M65 10 km
1) Tuomo Miettunen Kemin Hikiset 44.10, 2) Erkki Manninen OlsHe 51.10.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen HauHe 48.29, 2) Markku Kaikkonen KY 1.12.44.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 49.46.
Naiset 10 km
1) Marika Krohns ONMKYU 42.35, 2) Minna Pakanen SalSa 47.37, 3) Pilvi
Mannerkorpi TDA 48.36, 4) Ritva Heikkala KoskRi 50.03, 5) Hanna Soronen
IiY (T11) 52.44.
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 42.39, 2) Outi Vuosku Keminmaa 49.49, 3) Miia
Hannunen Tornio 51.11, 4) Eeva Löfgren Kempele 1.12.03.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 46.10, 2) Mari Sipola Kemi 52.17, 3) Päivi Autio
IY 1.00.53.
N50 10 km
1) Jaana Jokinen Oulu 49.56, 2) Arja Soronen IiY 52.44, 3) Sirpa
Laitinen Ii 53.54.
N55 10 km
1) Tarja Huru HauHe 54.31.
N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua kkm 56.39.

Testijuoksusarja 1/8 Ii 24.10.  Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Arttu Vattulanen JoKa 30.57 (reittienn.), 2) Jouni Holappa H-pudas
33.55, 3) Markku Nikkanen LNM 34.42, 4) Matti Uusitalo KuivA 35.23, 5)
Kyösti Kujala Ii 37.29, 6) Antti Polojärvi Vaasa 39.04, 7) Heikki Tiiro
IiY 39.13, 8) Timo Mäkelä Typen Pyöräilijät 39.55, 9) Ahti Saarela LNM
(P13) 40.01, 10) Aarre Paukkeri LNM (P11) 40.52, 11) Johannes Helander
LNM (P13) 46.33, 12) Tero Halonen KoskRi 47.05.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.111, 2) Timo Kääriäinen NTR 41.03, 3) Jorma
Puurunen PuU 45.21, 4) Jari Rajaniemi Kempele 49.57.
M45 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 37.18, 2) Teuvo Kuusela Kemi 39.32, 3) Tatu
Korhonen LNM 39.50, 4) Mika Ojala HauHe 39.58, 5) Kari Kokko Utaj.Urh.
40.46, 6) Jarmo Holappa KeMaKi 43.49.
M50 10 km
1) Pekka Kuokkanen IY 40.25, 2) Taisto Latvalehto LaiVe 40.50, 3)
Veli-Matti Kulla KeMaKi 41.18, 4) Jouni Taskila Oulu 42.50, 5) Reijo
Polojärvi PuU 44.03, 6) Jari Meriläinen HauVe 44.12, 7) Tatu Luokkanen
KeMaKi 46.05, 8) Vesa Savolainen HauHe 46.14, 9) Juha Pulkkinen KeMaKi
41.27,10) Pekka Hasti Oulu 49.34.
M55 10 km
1) Jouko Hanhela YNM 41.14, 2) Taisto Puurunen KuivA 42.16, 3) Risto
Tuominen ONMKYU 45.33, 4) Onni Niemelä Oulu 46.19, 5) Jouko Jämsä Tupos
53.52.
M60 10 km
1) Reijo Hummastenniemi OlsHe 45.38, 2) Leo Turpeinen OulIkil. 46.20, 3)
Esko Takalo OulIkil. 52.26.
M65 10 km
1) Tuomo Miettunen Kemin Hikiset 44.04, 2) Erkki Manninen OlsHe 48.48,
3) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 58.09.
M70 10 km
1) Matti Väänänen YNM 45.00, 2) Kauko Meriläinen HauHe 47.09, 3) Timo
Turpeinen OulIkil. 49.06, 4) Aarno Pätäri Kemin Hikiset 54.11, 5) Jorma
Onnela Kemin Hikiset 55.09, 6) Juhani Leinonen Namit 57.02, 7) Alpo
Pelkonen OsVa 58.09.
M75 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 49.18.
Naiset 10 km
1) Veera Mantere Oulu 40.54, 2) Merja Santaniemi KuivA 43.01, 3) Sanna
Heiskanen Oulu 46.55, 4) Emilia Paakkola LNM 48.16, 5) Heli
Vierto-Suorsa H-pudas 54.23.
N40 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 41.50, 2) Miia Hannunen Tornio 48.54.
M45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.44, 2) Päivi Autio IiY 57.48.
N50 10 km
1) Satu Siika-aho OlsHe 48.42, 2) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 49.18, 3)
Jaana Jokinen Oulu 49.34, 4) Sirpa Laitinen Ii 54.05.

Mourunki RUN
Kempele 26.9.2015

Miehet 14,5 km
1 Holappa Jouni Hiipijät 51.50
2 Rantala Petteri Oulu 56.05
3 Karjaluoto Heikki OKV 56.22
4 Eskelinen Matti Oulu 59.04
5 Kauppinen Mika OHS 1.00.44
6 Tikkanen Janne Raahe 1.05.19

Miehet kunto 14,5 km
1 Palosaari Mikko Hailuoto 1.03.11
2 Niku Jussi Kempele 1.08.43
3 Halonen Tero Koskelankylän Riento 1.10.41

M40 14,5 km
1 Kvist Pertti Oulu 57.49
2 Kokko Kari Utajärven Urheilijat 1.02.44
3 Kukkula Pekka Iin Yritys 1.03.03

M50 14,5 km
1 Ojantakanen Heikki OlsHe 1.00.09
2 Hanhela Jouko YNM 1.05.48
3 Hummastenniemi Reijo OlsHe 1.08.22

M60 14,5 km
1 Koivukangas Mikko ONMKY 1.05.40
2 Oilinki Paavo Utajärven Urheilijat 1.08.49
3 Hepokangas Edvin Oulu 1.13.55

Naiset 14,5 km
1 Karjaluoto Suvi OKV 1.04.49
2 Väliheikki Susanna LaiVe 1.07.53
3 Korpela Katja Oulu 1.11.23
4 Taimisto Kaisa Oulu 1.13.03
5 Hyvärinen Sanna Helsinki 1.18.10
6 Heiskari-Leppänen Kirsi Oulu 1.18.46

Naiset kunto 14,5 km
1 Palosaari Mari Hailuoto 1.17.25
2 Koivula Riikka Oulu 1.18.51
3 Liljamo Minna 5M 1.21.36

N40 14,5 km
1 Talonen Anna Kuivasjärven Aura 1.05.43
2 Suorsa Irmeli Kuivasjärven Aura 1.09.18
3 Vuollet Tiina KaJu 1.14.43

Perhe ja Retkisarja 6 km
1 Sjöman Pasi Kuivasjärven Aura 25.09
2 Liuska Pekka Oulu 27.09
3 Pekkarinen Marko LNM 27.25

M70 14,5 km
1 Meriläinen Kauko HaHe 1.14.17

6. HUIPPUKYMPPI 12.9.2015
MIEHET 55 v.
1. Jorma Suonnansalo RDS 44.36
2. Timo Vähäkuopus PudasjU 50.05
3. Reijo Hummastenniemi Oulunsuun Heitto 51.56
4. Reino Salmirinne 61.34

5.9.2015 Avoin maastojuoksu Raahen hiihtomajalla.
M55 4km
1. Kai Lappalainen Kempele 16.26
2. Jukka Kitinprami Raahe 16.34
3. Pertti Hiltunen K-Rauta Rautapohja 16.38
4. Reijo Hummastenniemi Oulunsuun Heitto 17.37
5. Toivo Tervola Ylikiimingin Nuijamiehet 18.54

Ruskamaraton
Levi 5.9.2015
M50 10 km (64 juoksijaa)
1 Esa Kurvinen 37.59
2 Heikki Ojantakanen 39.47
3 Veli-Matti Kulla 40.55
4 Olli Kyllönen 41.23
5 Jorma Suonnansalo 41.31
6 Sakari Törmänen 41.50
7 Pauli Ranta 41.55
8 Vesa Välipirtti 43.39
9 Reima Viiri 46.01
10 Taisto Kivelä 46.24

M65 10 km (35 juoksijaa)
1 Timo Koivuaho 42.34
2 Markku Engberg 47.51
3 Erkki Manninen 49.28
4 Timo Juujärvi 49.35
5 Eero Hanni 51.21
6 Vladimir Konoplev 51.28
7 Jouko Heikkilä 51.32
8 Pekka Oikarinen 51.43
9 Eero Mursu 52.31
10 Paavo Uusitalo 52.34

8.8 juostun Kempele z-maratonin tulokset

12.7 Illin Juoksu
Vitonen

1. Jouni Holappa 15.48, 2. Arto Hiltula 16.57, 3. Maija Oravamäki 17.27, 4. Kyösti Kujala 17.42, 5. Teemu Harju 17.58, 6. Teemu Pyörälä 18.06, 7. Jouko Hanhela 18.35, 8. Heikki Tiiro 18.41, 9. Markus Ronkainen 18.43, 10. Pekka Kukkula 18.45, 11. Pekka Kuokkanen 18.56, 12. Markku Taskila 19.24, 13. Jani Rissanen 19.36, 14. Veli-Matti Kulla 19.48, 15. Toni Backman 20.07, 16. Pyry Sirviö 20.14, 17. Salla Loukusa 21.01, 18. Sanna Martikkala 21.09, 19. Reijo Hummastenniemi 21.11, 20. Niklas Mäenpää 21.20, 21. Jari Meriläinen 21.26, 22. Sinikka Pyörälä 21.36, 23. Saana Ukkonen 22.27, 24. Erkki Kumpula 22.44, 25. Jari Haapaniemi 23.03, 26. Tapio Manninen 23.05, 27. Veera Salminen 23.34, 28. Erkki Manninen 23.42, 29. Aimo Veteläinen 24.27, 30. Visa Sirviö 24.29, 31. Juha Veteläinen 24.56, 32. Matti Järvenpää 26.02.

VI Rantalakeusjuoksu, Liminka, 4.7.2015
M 10 km
1. Abel Kirui Kenia 28:45.6
2. Tapani Kärjä Kalajoen Junkkarit 32:03.2
3. Markku Nikkanen LimNM 32:22.6
4. Jouni Holappa Hiipijät 32:44.1
M40 10 km
1. Veli-Heikki Koivu ONMKYU 32:58.9
2. Jani Määttä LimNM 35:05.9
3. Arto Hiltula Kemaki 36:29.8
4. Kimmo Palokangas Oulun Ikiliikkujat 38:21.0
M45 10 km
1. Hansi Kitti NMKYU 36:59.0
2. Antti Meriläinen Oulu 39:57.8
3. Kari Kokko Utajärven urheilijat 41:52.2
4. Jarmo Holappa Kemaki 42:09.8
M50 10 km
1. Seppo Rauhala ONMKY 37:57.3
2. Juha Tiilikainen Kempeleen Maraton klubi 39:16.6
3. Kari Pikkarainen Kuivasjärven Aura 39:22.2
4. Sampo Laakkonen Pudasjärven urheilijat 39:50.7
M55 10 km
1. Jukka Kauppila ONMKY 36:12.3
2. Heikki Ojantakanen OlsHe/pelastuslaitos 38:51.5
3. Jouko Hanhela YlikNM 39:54.7
4. Tuomas Talvila 41:01.1
5. Reijo Hummastenniemi OlsHe 44:45.7
M60 10 km
1. Aulis Kaasinen ONMKYU 40:36.0
2. Risto Havana Oulun Ikiliikkujat 44:51.8
3. Reijo Pirinen Siikajoki 48:31.2
4. Tuomo Leimurautio LuLu 56:25.1
M65 10 km
1. Kauko Tuisku RDS rovaniemi 40:49.1
2. Timo Turpeinen Oulun ikiliikkujat 48:02.0
3. Erkki Manninen OlsHe 48:48.6
M70 10 km
1. Matti Väänänen Oulun ikiliikkujat 42:23.8
2. Kauko Meriläinen HauHe 47:42.1
3. Heikki Hyvärinen OulIkil 51:07.0
4. Seppo Alatalo OlsHe 59:50.1
N 10 km
1. Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi 33:07.0
2. Mari Laakkonen udasjärven urheilijat 34:44.4
3. Tiina Föhr JKU 37:27.2
4. Merja Santaniemi Kuivasjärven Aura 42:28.9
5. Rebekka Naatus 42:34.5
6. Lotta Savola KPK 24/7 44:54.1
7. Kaisa Sillanpää Kempele 49:16.0
8. Sanna Hyvärinen HelTri 49:34.5
9. Sanna Mikkola OlsHe 49:53.9
N50 10 km
1. Mirja Laakkonen Pudasjärven urheilijat 47:36.0
2. Anne Saromaa OlsHe 48:47.3
3. Eija Porola Kuivasjärven Aura 49:36.7
Rantalakeusjuoksun 2015 kaikki tulokset

18.6 Illin Juoksu
Vitonen
1. Teemu Huhtala 16.22, 2. Arto Hiltula 17.04, 3. Heikki Paaso 17.53, 4. Kyösti Kujala 18.29, 5. Esa Mäkelä 18.35, 6. Heikki Tiiro 18.40, 7. Heikki Ojantakanen 18.42, 8. Juha Tiilikainen 18.46, 9. Jouko Hanhela 18.58, 10. Kari Pikkarainen 19.17, 11. Markus Ronkainen 19.22, 12. Eeva Palosaari 19.34, 13. Veli-Matti Kulla 19.48, 14. Jani Kurkela 20.14, 15. Jarmo Holappa 20.34, 16. Reijo Hummastenniemi 21.22, 17. Janne Pyykkönen 22.06, 18. Jari Meriläinen 22.06, 19, Tapio Manninen 23.02, 20. Sinikka Pyörälä 23.08, 21. Jouko Kaarteenaho 23.13, 22. Maija Kumpula 23.17, 23. Erkki Manninen 24.24, 24. Jasper Södö 25.11, 25. Maria Liukkonen 28.27, 26. Siiri Harju 28.27, 27. Markku Kaikkonen 34.01.

23.5 Terwamaratonin tulokset

16.5 Ideapark juoksun tulokset

Testijuoksusarja 7/8 Ii 25.4. 2015. Järjestäjänä Iin Yritys.

Miehet puolimaraton
1) Jouni Holappa Haukipudas 1.11.19 (reittiennätys) virall. väliaika 10
km 33.15, 2) Ville Jussila Arctic Athletic 1.18.47, 3) Ilari Jounila
KuivA 1.21.44, 4) Marko Mattila FMR 1.22.25, 5) Matti Eskelinen Oulu
1.22.37, 6) Markku Heikkilä Ii 1.39.12. yksi DNF.
M40 puolimaraton
1) Arto Hiltula KeMaKi 1.22.17, 2) Mika Mörsäri Keminmaa 1.26.48, 3)
Sami Kokkonen Tornio 1,37.12.
M45 puolimaraton
1) Teuvo Kuusela Kemi 1.27.12.
M50 puolimaraton
1) Hannu Laurila Kemi 1.27.01, 2) Jarmo Salo OulIkil. 1.31.11, 3) Hannu
Lamminaho 1.39.53, 4) Veijo Timonen Kempele 1.52.28.
M60 puolimaraton
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 1.30.44.
M65 puolimaraton
1) Erkki Manninen OlsHe 1.47.29.
M70 puolimaraton
1) Eero Hanni KeMaKi 1.48.08.
M75 puolimaraton
1) Paavo Takalahti KeMaKi 2.08.59.

Naiset puolimaraton
1) Kirsi Kivelä LNM 1.29.09, 2) Riikka Tulppo KuivA 1.30.05, 3) Sanna
Henriksson KuivA 1.43.13, 4) Sanna Mikkola OlsHe 1.47.09, 5) Hanna
Junttila Oulu 2.13.40, 6) Terhi Gärding Oulu 2.24.40.
N40 puolimaraton
1) Katja Tikkanen KuivA 1.29.04 (reittiennätys), 2) Jatta Seppälä
1.40.01, 3) Vuokko Palokangas Oulu 1.59.57, 4) Anu Kerttula Liminka 2.24.40.
N45 puolimaraton
1) Susanna Lapilainen Oulu 1.39.17.

Miehet 10 km
1) Juha-Matti Heinonen LNM 35.07, 2) Samu Hanhela LNM (M19) 36.39, 3) Antti Mikkonen ONMKYU 36.59, 4) Ville Nikkinen OTC 37.02, 5) Jukka
Oikarinen 37.10, 6) Kyösti Kujala Ii 37.59, 7) Heikki Tiiro IiY 39.05,
8) Anssi Hätälä Oulu 40.34, 9) Markku Haapamäki OTC 40.52, 10) Esa
Mäkelä Rimppakintut 41.02, 11) Lasse Seppänen OTC 41.20, 12) Teemu
Kangasharju ONMKYU 42.01, 13) Matti Vainiokangas LNM 42.29, 14) Tuomas Koistinen Ii 44.29, 15) Heikki Komu Haukipudas 45.54, 16) Tero Halonen KoskRi 48.55.
M40 10 km
1) Sami Välimaa RDS 35.57, 2) Svante Kärkkäinen KeMaKi 37.12, 3) JariTryyki Tornio 38.52, 4) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.53, 5) Timo
Kääriäinen KPK24/7 40.42, 6) Jani Laine KuivA 42.38, 7) Jorma PuurunenYIN 45.39, 8) Jukka Keski-Filppula Oulu 48.11.
M45 10 km
1) Hansi Kitti ONMKYU 37.00, 2) Teemu Hasu OulIkil 41.21, 3) Keijo
Pulkkinen KeMaKi 42.03, 4) Jarmo Holappa KeMaKi 42.36, 5) Marko SaarinenKuivA 43.26, 6) Esa Jussinniemi LNM 46.00, 7) Kari Häkkilä  Kempele 47.21, 8) Tapio Manninen Kapustan Kalske 49.26.
M50 10 km
1) Pekka Kuokkanen IiY 39.03, 2) Taisto Latvalehto LNM 39.39, 3) Juha
Tiilikainen KeMaKi 39.57, 4) Tuomas Kauppila OYUS 41.02, 5) Veli-Matti
Kulla KeMaKi 41.40, 6) Ilkka Suorsa Oulu 42.33, 7) Juha Kähkölä KeMaKi 42.25, 8) Ilkka Hätälä OTC 55.54, 9) Pekka Karisaari Oulu 1.03.36.
M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 35.53, 2) Heikki Ojantakanen OlsHe 38.58, 3) Jouko Hanhela YNM 41.14, 4) Timo Krohns ONMKYU 41.52 5) Taisto Puurunen KuivA 42.46, 6) Reijo Hummastenniemi OlsHe 45.58, 7) Esko Takalo OulIlil47.15.
M60 10 km
1) Kari Kautio ONMKYU/kkm 40.27, 2) Risto Havana OulIkil 45.38, 3) Erkki Kumpula HauHe 46.32, 4) Kuisma Suopela TerTe 49.18, 5) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 52.31.
M65 10 km
1) Timo Turpeinen OulIkil 46.44, 2) Jouko Kuusirati RaSpoVe 47.44, 3)Aarno Tolonen OulIkil. 51.57.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIil 43.18, 2) Kauko Meriläinen HauHe 46.31.

Naiset 10 km
1) Mari Laakkonen PuU 36.41, 2) Merja Santaniemi Oulu 42.52, 3) Marika Krohns ONMKYU 43.21, 4) Katja Korpela Oulu 44.35, 5) Suvi Lavonen OTC 45.47, 6) Johanna Vesa KuivA 45.47, 7) Pilvi Mannerkorpi Team Donna Agile 46.36, 8) Miia Moilanen Raahe 47.07, 9) Johanna Honka Liminka 48.11, 10) Inka Välipakka IiY (N16) 49.10, 11) Hanna Soronen IiY (T11)’50.19, 12) Heidi Kuusiluoto OYS/Vapari 53.09, 13) Sanna Kurttila Oulunkaari 53.13, 14) Katherine Palmer SkPt 54.38, 15) Anne Hiltunen-Ylikärppä 55.04, 16) Laura Ukonmaanaho Team Donna Agile 55.36.
N40 10 km
1) Anna Talonen KuivA 41.41, 2) Päivi Lumijärvi LNM 42.37, 3) Marika
Tiiperi RPKK 44.01, 4) Outi Vuosku Namit 48.25, 5) Kirsi Koivula LNM
48.37, 6) Sari Honka Liminka 53.39.
N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 45.17.
N50 10 km
1) Tuula Korpela Pyhäjoki 48.19, 2) Arja Soronen IiY 50.24, 3) Sirpa
Laitinen Ii 54.52, 4) Elsi Määttä Oulu 1.00.21.
N60 10 km
1) Maija Kumpula (N65) Maijan Putiikki 48.20, 2) Liisa Kytöaho RaSpoVe 53.05, 3) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 56.37.

Miehet 5 km
1) Tuomo Miettunen (M60) 20.41, 2) Reima Viiri LohKu 22.16.
P13 5 km
1) Juha Keränen OP 18.31.

Naiset 5 km
1) Riitta Kallio-Kokko KuivA 22.01, 2) Katri Leskelä 22.35, 3) Teija
Mäkivuoti-Niska Namit 26.12, 4) Päivi Autio IiY 28.12.
N19 5 km
1) Elina Heikkinen OP 21.01, 2) Salla Loukusa MeVe 21.01.
N17 5 km
1) Jenni Keränen OP 21.11.
T15 5 km
2) Anniina Putkonen KuivA 22.34.
P15 2 km
1) Samuli Ukkola KeKi 7.13.
P13 2 km
1) Sakari Ukkola KeKi 9.00.

Testijuoksusarja 6/8 Ii 28.3.-15. Järjestäjänä Iin Yritys

Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 33.33 (kke), 2) Panu Lieto OTC 35.26, 3) Ville Parkkinen KuivA 36.20, 4) Juho Latvala Oulu 36.47, 5) Ville Jussila Arctic Athletic 37.40, 6) Matti Eskelinen Oulu 37.57, 7) Kyösti Kujala Ii 39.17, 8) Heikki Tiiro IiY 41.28, 9) Jussi Parkkinen SkPt 42.18, 10) Mikko Kesälä SkPt 43.54.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 36.14, 2) Svante Kärkkäinen KeMaKi 37.32, 3) Sami Välimaa RDS 37.45, 4) Jouko Kaarteenaho KeMaKi 48.27, 5) Jorma Puurunen YIN 51.44.
M45 10 km
1) Juha Pulkkinen KeMaKi 39.40, 2) Mika Ojala HauHe 39.53, 3) Seppo Kellokumpu KaSu 40.24, 4) Teuvo Kuusela Kemi 40.35, 5) Jarmo Holappa KeMaKi 44.49, 6) Kari Häkkilä Kempele 49.52.
M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 39.26, 2) Pekka Kuokkanen IiY 40.30, 3) Juha Tiilikainen KeMaKi 40.53, 4) Taisto Latvalehto LNM 42.22, 5) Jarmo Salo OulIkil 42.40, 6) Tuomas Kauppila OYUS 48.15.
M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 36.09, 2) Heikki Ojantakanen OlsHe 40.46, 3) Jouko Hanhela YNM 43.46, 4) Esko Takalo OulIkil 49.10.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.25, 2) Markku Hänninen KeMaKi 43.36, 3) Kuisma Suopela TerTe 52.18.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 52.45, 2) Alpo Pelkonen OsVa 1.00.54.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 46.25, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.19, 3) Eero Hanni KeMaKi 49.29.
M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.02.24.
Naiset 10 km
1) Kirsi Kivelä LNM 42.42, 2) Riikka Tulppo KuivA 43.25, 3) Sanna
Henriksson KuivA 47.11, 4) Lotta Savola Oulu 47.45, 5) Pilvi Mannerkorpi Team Donna Agile 48.17, 6) Niina Kesälä LaiVe 48.44, 7) Sanna Mikkola OlsHe 51.34, 8) Katherine Palmer SkPt 55.01.
N40 10 km
1) Maija Oravamäki OTC 39.32, 2) Päivi Lumijärvi LNM 46.31.
N50 10 km
1) Satu Siika-aho OlsHe 50.46, 2) Sirpa Laitinen Ii 55.26.

Heiton mestaruushiihdot 22.3.2015  Sankivaarassa

P 9v  1.  Joona Honkakunnas 2.1km      21.42
N50  1.  Salla Honkakunnas 2.1km        21.42
(Salla hiihti Joonan kanssa)
M40 1. Tomi Honkakunnas  4.3km        15.47
M55 1. Heikki Ojantakanen 4.3km        14.41
M60 1. Teuvo Blomster         4.3km        15.33
M65 1. Erkki Manninen         4.3km        17.05
M70 1. Seppo Alatalo             4.3km        17.50
M75 1. Heikki Alakiuttu        4.3km        17.28            

TERVAHIIHTO 2015
37KM(V)N40 : 37,0 km
24. Anne Saromaa                   2:43:23,4
37KM(V)M50 : 37,0 km
3.   Heikki Ojantakanen          1:40:20,6
16. Reijo Hummastenniemi   2:02:18,1
32. Matti Koivikko                    2:41:59,4
37KM(V)M60 : 37,0 km
7.   Raimo Tapio                       1:50:58,1
37. Seppo Alatalo                     2:28:27,4
Tervahiihdon tulokset

PERTIN HIIHTO 28.2.
Miehet 55 V : 35,0 km

4. Ojantakanen Heikki OlsHe          1:28:53
8. Hummastenniemi Reijo OlsHe   1:44:41
Miehet 65 V : 35,0 km
4. Tapio Raimo OlsHe                       1:36:01
Miehet 70 V : 35,0 km
4. Alatalo Seppo OlsHe                    1:57:38
Miehet retki V : 35,0 km
24. Blomster Teuvo OlsHe               1:44:43
Pertin hiihdon tulokset.

Testijuoksusarja 5/8 Ii 28.2.2015. Järjestäjänä Iin Yritys
Miehet 10 km
1) Markku Nikkanen LNM 34.10, 2) Juho Latvala Oulu 37.23, 3) Jouni
Kujala SkPt 39.00, 4) Matias Ilmonen LNM 40.09, 5) Pasi Sjöman KuivA
40.27, 6) Heikki Tiiro IiY 41.00, 7) Janne Tikkanen RaPu 42.37.
M40 10 km
1) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.51, 2) Pertti Haapamäki OTC 47.56, 3)
Jorma Puurunen YIN 48.01.
M45 10 km
1) Tatu Korhonen LNM 41.40, 2) Seppo Veijola IiY 42.18, 3) Marko
Saarinen KuivA 45.12.
M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 39.23, 2) Pekka Kuokkanen IiY 39.44, 3) Taisto
Latvalehto LNM 43.34, 4) Vesa Savolainen HauHe 49.51.
M55 10 km
1) Jouko Hanhela YNM 42.30, 2) Taisto Puurunen KuivA 44.35, 3) Esko
Takalo OulIkil. 47.21.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 42.36, 2) Tuomo Leimurautio LuLu 54.54.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen HauHe 49.48.
Naiset 10 km
1) Elina Lindgren OP 38.10, 2) Lotta Savola Oulu 48.02, 3) Johanna Vesa
KuivA 48.56.
N40 10 km
1) Päivi Lumijärvi LNM 46.06.
N45 10 km
1) Susanna Lapilainen Oulu 46.19, 2) Päivi Autio IiY 1.01.46.
N50 10 km
1) Satu Siika-aho OlsHe 50.40, 2) Sirpa Laitinen Ii 55.44.
N55 10 km
1) Tarja Huru HauHe 54.06.
N60 10 km
1) Aila Korhonen ONMKYU 51.43, 2) Kaarina Länkinen LuLu 56.19.
Miehet 5 km
1) Jukka Keski-Filppula Oulu 23.52, 2) Antero Mikkonen KoskRi 33.20 (M65)
P13 5 km
1) Juho Keränen OP 19.26.
N65 5 km
1) Maija Kumpula HauVe 25.05.

HAUKIPUDASHIIHTO 22.2.2015
M kunto 18km
10.Manninen Erkki Oulunsuun Heitto   57:11,2
M55 33km
8. Tapio Raimo Oulunsuun Heitto          1:42:15,2
11. Alatalo Seppo Oulunsuun Heitto      2:08:15,4
M kunto 33km
70.Blomster Teuvo Oulunsuun Heitto    1:55:00,7
http://www.maailmasta.fi/testi/haukipudashiihto/2015/Tulokset.html

Testijuoksusarja 4/8 Ii 31.1. -15. Järjestäjänä Iin Yritys.
Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 34.27 (kke), 2) Panu Lieto OTC 35.49, 3)
Sampo Rahko SkPt 38.14, 4) Juho Latvala Oulu 40.04,5) Matti Eskelinen
Oulu 40.13, 6) Kyösti Kujala Ii 40.55, 7) Jouni Kujala SkPt 41.06, 8)
Heikki Tiiro IiY 41.36, 9) Janne Tikkanen RaPu 43.09, 10) Lasse Seppänen
OTC 43.53, 11) Jarmo Kujala K & C 46.23 12) Markku Heikkilä Ii 46.48.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.31, 2) Svante Kärkkäinen KeMaKi 38.09, 3)
Tuomas Ronkainen KoskRi 41.40, 4) Jorma Puurunen YIN 46.49.
M45 10 km
1) Mika Ojala HauHe 40.54, 2) Juha Pulkkinen KeMaKi 42.23, 3) Seppo
Veijola IiY 43.53, 4) Jarmo Holappa KeMaKi 44.36.
M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 40.37, 2) Juha Tiilikainen KeMaKi 43.40 3) Tuomas
Kauppila OYUS 43.56, 4) Taisto Latvalehto LNM 44.00, 5) Vesa Välipirtti
KeMaKi 44.47, 6) Jari Meriläinen HauVe 46.18, 7) Pekka Hasti Oulu 51.36.
M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 36.58, 2) Jouko Hanhela YNM 44.19, 3) Esko
Takalo OulIkil 49.51.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYUA 43.27, 2) Markus Hast Keminmaa 47.36, 3) Reijo Pirinen Siikajoki 51.02, 4) Kuisma Suopela TerTe 51.32.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 51.28, 2) Timo Turpeinen OulIkil. 53.20.
M70 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 49.06, 2) Kauko Meriläinen HauHe 50.41.
M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.02.23.
Naiset 10 km
1) Riikka Tulppo KuivA 43.20, 2) Kirsi Kivelä JNM 44.51, 3) Sanna Henriksson KuivA 46.47, 4) Pilvi Mannerkorpi Team Donna Agile 48.45, 5) Sanna Mikkola OlsHe 51.11 6) Katherine Palmer SkPt 55.09.
N40 10 km
1) Mari Sipola Kemi 56.35.
N45 10 km
1) Susanna Lapilainen Oulu 47.40, 2) Sari Hellman OYS/Vapari 50.13, 3)
Anita Seppänen Kemi 1.00.02.
N50 10 km
1) Jaana Jokinen Oulu 51.36, 2) Sirpa Laitinen Ii 56.25.
N55 10 km
1) Tarja Huru HauHe 55.33, 2) Lea Häyrynen IiY 1.12.34.
N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 57.02, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 57.28.
Miehet 5 km
1) Jukka Keski-Filppula Oulu 24.14. 

Veteraanien Torstaikisat Oulu 15.01.2015
Miehet
M55 3000 m – Ylipitkä rata
1. Jukka Kauppila OulNMKY 9.47,2
2. Heikki Ojantakanen OulunsHei 11.18,0
Naiset
N 3000 m – Ylipitkä rata
1 Sanna Mikkola OulunsHei 13.23,1

2014

Limingan Uudenvuodenjuoksu

(Kaikki Tulokset)

10 km Naiset yleinen
1 Elina Lindgren OP                                          39.12
2 Mari Laakkonen Pudasjärven urheilijat     40.36
3 Sanna Andelin Lahden Taimi                       43.28
4 Kirsi Kivelä LNM                                             44.46
5 Sanna Henriksson KuivAu                            47.25
6 Kukka-Maaria Karppinen LaiVe                   48.05
7 Johanna Vesa KuivAu                                    49.39
8 Iida Elomaa Lapin Lukko                              51.34
9 Sanna Mikkola OlsHe                                 51.48 
10 Sofia Ilmonen Lontoo                                 52.59
11 Anna Kyrö Liminka                                      53.04
12 Essi Lotvonen Laive                                     56.45
13 Anne Kallio OYS/Vapari                              57.25
14 Sirpa Holappa Hiipijät                              1.01.05
15 Maria Pohjolainen Liminka                     1.04.34
16 Jonna Ruokamo Liminka                         1.10.06
17 Merja Piekkari Kempele                          1.10.15
18 Aino-Maija Laitinen Oulu                        1.12.12

10 km Naiset 50
1 Anna-Kristiina Kauppila Espoo     50.07
2 Satu Siika-Aho OlsHe                   50.45 
3 Arja Lotvonen LaiVe                       52.05
4 Mervi Koukkari UU                         58.20

10 km Miehet 65
1 Kauko Meriläinen HaHe                 50.39
2 Alpo Talvensaari KeMaKi               51.09
3 Erkki Manninen OlsHe                52.28 
4 Alpo Pelkonen OSVA                    1.01.54

 

Testijuoksusarja 3/8 Ii 13.12. 2014, järjestäjänä Iin Yritys

Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 33.40 kke, 2) Markku Nikkanen LNM 36.05, 3)Panu Lieto OTC 36.41, 4) Juha-Matti Heinonen LNM 37.40, 5) Juho Latvala Oulu 37.49, 6) Antti Mikkonen ONMKYU 39.24, 7) Kyösti Kujala Ii 40.06, 8) Harri Yrttiaho Hiipijät 41.17, 9) Roni Hooli AlatA. 41.50, 10)
Heikki Tiiro IiY 42.11, 11) Samu Manninen Kapustan Kalske 48.25.
M40 10 km
1) Jani Määttä LNM 36.05, 2) Pauli Turtinen LNM 37.44, 3) Arto Hiltula
KeMaKi 38.23, 4) Mika Mörsäri Keminmaa 39.05, 5) Tuomas Ronkainen KoskRi
42.10, 6) Jani Laine KuivA 43.42, 7) Jarkko Hautamäki Oulu 47.52.
M45 10 km
1) Hansi Kitti ONMKYU 37.53, 2) Teuvo Kuusela Kemi 41.22, 3) Juha
Pulkkinen KeMaKi 42.29, 4) Jarmo Holappa KeMaKi 43.22, 5) Tapio Manninen Kapustan Kalske 53.18.
M50 10 km
1) Pekka Kuokkanen IiY 40.32, 2) Taisto Latvalehto LaiVe 41.56, 3) Jarmo
Salo OulIkil 43.12, 4) Petri Huhtala ONMKYU 43.17, 5) Jari Meriläinen
HauVe 44.25, 6) Juha Tiilikainen KeMaKi 44.54, 7) Vesa Välipirtti KeMaKi
45.10, 8) Tatu Luokkanen KeMaKi 48.39.
M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.21, 2) Jouko Hanhela YNM 45.45, 3) Esko
Takalo OulIkil 52.01.
M60 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 40.54, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.16, 3)
Markus Hast Keminmaa 46.45, 4) Kuisma Suopela TerTe 50.01, 5) Jouko
Lyytikäinen KeMaKi 55.40.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 50.26, 2) Alpo Talvensaari KeMaKi 50.57, 3) Timo Turpeinen OulIkil 5208, 4) Alpo Pelkonen OsVa 1.00.20.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil 44.45, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.08, 3)
Eero Hanni KeMaKi 49.08.
M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.00.20.
Naiset 10 km
1) Elina Lindgren OP 38.28, 2) Merja Santaniemi Oulu 46.09, 3)
Kukka-Maaria Karttunen LaiVe 46.36, 4) Sanna Henriksson KuivA 47.03. 5)
Pilvi Mannerkorpi Team Donna Agile 51.16.
N40 10 km
1) Mari Sipola Kemi 56.14.
N45 10 km
1) Susanna Lapilainen Oulu 47.38, 2) Päivi Autio IiY 1.00.39.
N50 10 km
1) Sirpa Laitinen Ii 55.13.
N55 10 km
1) Tarja Huru HauHe 56.02, 2) Lea Häyrynen IiY 1.07.25.
Naiset 5 km
1) Suvi Lavonen OTC 23.48, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 28.16.
T15 5 km
1) Inka Välipakka IiY 22.34. 

Testijuoksusarja 2/8 Ii 22.11. 2014. Järjestäjänä Iin Yritys.

Miehet 10 km1) Jouni Holappa Haukipudas 33.43 (kke), 2) Markku Nikkanen LNM 34.09,3) Aleksi Karppinen LaiVe (M19) 34.48, 4) Ossi Peltoniemi YNM 34.51, 5)Juho Latvala Oulu 37.17, 6) Juha-Matti Heinonen LNM 37.19, 7) JuhaKotaniemi KoskRi 39.13, 8) Kyösti Kujala Ii 39.25, 9) Heikki Tiiro IiY 42.39, 10) Teemu Kangasharju Oulu 42.51, 11) Janne Tikkanen MWE 42.55, 12) Jarkko Paukkeri LNM (M17) 44.46, 13) Jani Oikarinen OTC 45.05, 14)Markku Heikkilä Ii 46.09, 15) Samu Manninen Kapustan Kalske 49.46,  16)Tapio Manninen Kapustan Kalske 53.07.

M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.06, 2) Pauli Turtinen LNM 37.10, 3) Sami
Välimaa RDS 37.12, 4) Mika Mörsäri Keminmaa 39.33, 5) Timo Kääriäinen
KPK 24/7 41.17, 6) Jorma Puurunen YIN 47.48.
M45 10 km
1) Hansi Kitti ONMKYU 38.23, 2) Pekka Kukkula IiY 41.37, 3) Teuvo
Kuusela Kemi 41.51, 4) Jarmo Holappa KeMaKi 42.53, 5) Juha Pulkkinen
KeMaKi 43.53.
M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 40.14, 2) Pekka Kuokkanen IiY 40.29, 3) Taisto
Latvalehto LaiVe 41.42, 4) Petri Huhtala ONKYU 42.20, 5) Tuomas Kauppila
OYUS 42.29, 6) Jari Meriläinen HauVe 44.07, 7) Vesa Välipirtti KeMaKi
44.58, 8) Tatu Luokkanen KeMaKi 46.59.
M55 10 km
1) Jukka Kauppila 36.51, 2) Taisto Puurunen KuivA 42.58, 3) Jouko
Hanhela YNM 44.51, 4) Esko Takalo OulIkil, 50.26.
M60 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 41.53, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.32, 3)
Markus Hast Keminmaa 48.02, 4) Kuisma Suopela TerTe 50.02, 4) Jouko
Lyytikäinen KeMaKi 53.49.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 49.20, 2) Timo Turpeinen OulIkil. 51.12, 3) Alpo
Talvensaari KeMaKi 52.55, 4) Alpo Pelkonen OsVa 59.01.
M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 44.21, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.43, 3)
Eero Hanni KeMaKi 50.22.
M75 10 km
1) Matti Juntunen YNM 58.58, 2) Paavo Takalahti KeMaKi 59.35.
Naiset 10 km
1) Elina lindgren OP 37.25, 2) Merja Santaniemi Oulu 46.13, 3) Katherine
Palmer SkPt 52.09, 4) Hanna Soronen IiY (T10) 53.27.
N40 10 km
1) Mari Sipola Kemi 56.10.
N45 10 km
1) Päivi Autio IiY 1.00.27.
N50 10 km
1) Satu Siika-aho OlsHe 50.15, 2) Arja Soronen IiY 53.32, 3) Sirpa
Laitinen Ii 55.38.
N17 5 km
1) Elina Heikkinen OP 21.23, 2) Rosa Kilpi OP 22.18, 3) Katri Hänninen
OP 24.15, 4) Milja Jaatinen HauHe 26.08.
T15 5 km
1) Inka Välipakka IiY 22.21, 2) Jenni Keränen OP 23.36, 3) Julia
Väliheikki LaiVe 25.30.
T13 5 km
1) Pinja Kangas LNM 24.10, 2) Emilia Paakkola LaiVe 24.10.
T11 5 km
1) Inkeri Kylmänen LNM 23.39, 2) Laura Paakkola LNM 23.56.
P15 5 km
1) Jere Nissinen SkPt 20.53.
P13 5 km
1) Juho Keränen OP 21.32.
P11 5 km
1) Aarre Paukkeri LNM 22.19, 2) Ville-Veikko Salmela PuU 23.42.

Testijuoksusarja 1/8 Ii 25.10. 2014. Järjestäjänä Iin Yritys.

Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 35.37, 2) Samu Hanhela LNM 40.14, 3) KyöstiKujala Ii 40.32, 4) Janne Tikkanen RaPu 44.57, 5) Savva Peukuri Oulu 1.00.11.
M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 38.49, 2) Mika Mörsäri Keminmaa 41.31, 3) Jorma Puurunen YIN 59.02.
M45 10 km
1) Teuvo Kuusela Kemi 42.31, 2) Pekka Kukkula IiY 44.25, 3) Jarmo
Holappa KeMaKi 45.58.
M50 10 km
1) Pekka Kuokkanen IiY 41.36, 2) Hannu Laurila Kemi 42.35, 3) Juha
Tiilikainen KeMaKi 42.48, 4) Taisto Latvalehto LaiVe 43.25, 5) Jarmo
Salo OulIkil. 44.50, 6) Jari Meriläinen HauVe 45.18.
M55 10 km
1) Taisto Puurunen KuivA 44.29, 2) Jarmo Laurila Oulunsalo 44.33, 3)
Jouko Hanhela YNM 49.50, 4) Esko Takalo OulIkil, 54.48.
M60 10 km
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 45.30, 2) Markus Hast Keminmaa 52.49, 3) Kuisma Suopela TerTe 54.28, 4) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 57.00.
M65 10 km
1) Erkki Manninen OlsHe 53.41, 2) Alpo Pelkonen OsVa 59.29.
M70 10 km
1) Kauko Meriläinen HauHe 50.44, 2) Eero Hanni KeMaKi 51.18.
Naiset 10 km
1) Elina Lindgren OP 38.32, 2) Katherine Palmer SkPt 58.12.
N40 10 km
1) Mari Sipola Kemi 1.00.30.
Miehet 5 km
1) Heikki Tiiro IiY 21.19.
P15 5 km
1) Jere Nissinen SkPt 21.05.
N17 5 km
1) Elina Heikkinen OP 22.22, 2) Rosa Kilpi OP 25.18.

 

4.10 Virpiniemen Maastomaraton
Tulokset

27.9 Mourunki RUN
Tulokset

20.9 Kiiminkimaraton
Tulokset

6.9 Ruskamaraton
Tulokset

23.8    48. Oulun juoksu
Tulokset tästä linkistä

9.8     26. Kempeleen Z-maraton 2014
Tulokset tästä linkistä.

Mettäperän lenkki 30.7.2014
Mettäperä 6.8 km:
M: 1) Markku Nikkanen, LNM, 23.10, 2) Samuli Huusko, LaiVe, 23.37, 3) Hannu Niemelä, ONMKy, 24.32, 4) Juho Kämäräinen, Muhos, 25.24, 5) Eero Tolonen, RoRy, 26.09, 6) Kyösti Kujala, Ii, 26.45.

N: 1) Jaana Niemelä, ONMKy, 25.26, 2) Susanna Kuoppamaa, LaiVe, 35.50, 3) Essi Lotvonen, LaiVe, 35.50.
N17: 1) Sara Niva, LaiVe, 31.45, 2) Silja Saarela, LNM, 32.42, 3) Tuulia Kinnunen, OHS, 33.31, 4) Ada Holm, LaiVe, 36.18, 5) Aino-Kaisa Kemppainen, OHS, 36.59.
M35: 1) Timo Havana, Oulu, 28.16, 2) Mikko Parkkinen, Savonlinna, 28.41, 3) Markus Ronkainen, Oulun Taksiaut., 28.56.
N35: 1) Kirsi Kivelä, LNM, 28.25, 2) Sanna Henriksson, KuivAu, 31.25, 3) Saija Mustonen, Oulu, 31.56.
M40: 1) Jani Määttä, LNM, 24.59, 2) Jarmo Holappa, KeMaKi, 29.43.
N40: 1) Marjo Mulari, ONMKy, 28.21, 2) Päivi Lumijärvi, LNM, 30.29, 3) Anu Hilli, KuivAu, 32.00.
M45: 1) Jyrki Perttunen, ONMKy, 25.40, 2) Pekka Kuokkanen, IinYr, 27.10, 3) Pekka Kukkula, inHS, 27.37.
N45: 1) Irmeli Suorsa, KuivAu, 29.26.
M50: 1) Olavi Vesala, UU, 30.41.
N50: 1) Riitta Karjalainen, ONMKy/KKM, 31.55, 2) Anne Saromaa, OlsHe, 33.09.
M55: 1) Aulis Kaasinen, ONMKy, 28.24, 2) Markus Hast, Keminmaa 30.53.
N55: 1) Vuokko Niemi, Oulu, 36.04, 2) Tuula Karjalainen, KKV, 40.37, 3) Kirsi Pitkänen, Tampere, 1.00.33.
M60: 1) Markku Hänninen, KeMaKi, 28.03, 2) Risto Havana, Ikil, 31.49, 3) Pekka Piispanen, Oulu, 44.47.
N60: 1) Taina Väänänen, Utajärvi, 32.08.
M65: 1) Erkki Manninen, OlsHe, 33.04, 2) Timo Turpeinen, Ikil, 33.50.
N kunto: 1) Leena Savukoski, YK, 35.42, 2) Sanna Kari, LaiVe, 36.11.

Rantalakeusjuoksu
Liminka 5.7.2014

Miehet 10 km
1 Tapani Kärjä KalajJu 33.18
2 Jouni Holappa Hiipijät 33.27
3 Markku Nikkanen LimNM 34.18
4 Aleksi Karppinen LaitasVe 35.40
5 Juha-Matti Heinonen LimNM 35.51
6 Jani Määttä LimNM 36.17
7 Marko Palohuhta UllKi 36.33
8 Johannes Tiala UllKi 37.36
9 Jari Kinnunen SuomRa 38.28
10 Matti Laitala KalajJu 38.37
11 Matias Ilmonen LimNM 39.10
12 Jukka-Pekka Laulajainen LimNM 39.52
13 Matti Korhonen LimNM 40.06
14 Elmeri Lämsä Tupos 42.22
15 Jyrki Eskola Tupos 42.27
16 Teemu Kangasharju OulNMKY 43.36
17 Henri Vainikainen Lumijoki 43.56
18 Jussi Ahoniemi Espoo 45.29

M17 10 km
1 Edvard Kotajärvi KempKi 41.27
2 Ahti Saarela LimNM 44.33
3 Petri Härmä LimNM 47.53
 
M40 10 km
1 Jari Jokinen Oulu 41.17

M45 10 km
1 Hansi Kitti Oulu 36.46
2 Ari Vihriälä Liminka 43.24
3 Keijo Pulkkinen KempMK 44.06
4 Sauli Kujala Oulu 44.55
5 Häkkilä Kari Oulun Taksi 46.49
6 Antti Junttola LimNM 46.58

M50 10 km
1 Jari Hakola KyyjKy 35.21
2 Seppo Rauhala OulNMKY 37.33
3 Heikki Ojantakanen OulunsHei 38.29
4 Taisto Latvalehto LaitasVe 40.26
5 Pasi Kivimäki KempPy 49.28

M55 10 km 
1 Matti Tennilä RovanRR 38.50
2 Aulis Kaasinen OulNMKY 40.56
3 Mikko Hämäläinen Äänekoski 41.33
4 Jarmo Laurila Oulunsalo 43.45
5 Reijo Hummastenniemi OulunsHei 47.36

M60 10 km
1 Leo Turpeinen OulIL 46.16
2 Kalle Lempinen LimNM 51.36
3 Mikko Santaniemi Finnavia 53.44

M65 10 km
1 Alpo Talvensaari KempMK 46.07
2 Erkki Manninen OulunsHei 47.54
3 Timo Turpeinen OulIL 47.55
4 Reijo Pirttisalo SiikalU 49.00
5 Markku Pietilä KempMK 53.36

M70 10 km
1 Eero Hanni KempMK 49.16
2 Kyösti Hökkä Yli-Ii 1.00.23

Naiset 10 km
1 Kirsi Kivelä LimNM 41.41
2 Sanna Käräjäoja Haapavesi 46.23
3 Merja Santaniemi Oulu 48.58
4 Eeva Ahola-Kinnunen SV 50.40
5 Johanna Honka LimNM 51.22
6 Suvi Granroth Oulu 1.06.12

N17 10 km
1 Katri Matinlauri LimNM 50.44

N40 10 km
1 Päivi Lumijärvi LimNM 44.12
2 Tiina Rossinen Raahe 50.15
3 Sari Honka LimNM 54.14

M45 10 km
1 Irmeli Suorsa KuivAu 45.01
2 Tiia Kujala Oulu 50.07
3 Virve Härmä LimNM 1.03.58

N5010 km
1 Marja Kemiläinen KiuruvU 44.38
2 Tuija Hämäläinen Äänekoski 53.28
 
N55 10 km
1 Aira Piekkari Kempele 59.58
2 Ritva Kukkonen Oulu 61.00

N60 10 km
1 Kaarina Länkinen Lumijoki 53.47
2 Ritva Ylisiurua OulNMKY 54.31

N65 10 km
1 Kaisa Hökkä OulNMKY 63.55

P15 5 km
1 Jaakko Kotajärvi KempKi 19.40
2 Aarre Paukkeri LimNM 22.01
3 Simo Kotajärvi KempKi 23.53
4 Lauri Saarela LimNM 24.52

T15 5 km
1 Emilia Nissinaho OulPy 20.43
2 Emilia Paakkola LaitasVe 23.04
3 Laura Paakkola LimNM 23.29
4 Aada Peltola HimU 26.18

Kuntosarja 10 km
1 Markku Haapamäki OTC 40.49
2 Marko Saarinen KuiAu 42.25
3 Miika Tuuli Liminka 44.05
4 Pertti Haapamäki OTC 44.46
5 Hannu Aspegren Lumijoki 46.13
6 Petri Marttila Lumijoki 46.13
7 Jukka Maalo LimNM 46.25
8 Markus Ilmonen Nuts 47.11
9 Kari Saarela LimNM 47.23
10 Johanna Vesa KuivAu 47.52
11 Saija Mustonen Oulu 47.53
12 Niilo Vainikainen Lumijoki 49.24
13 Niina Matturi LimNM 49.59
14 Jaakko Pitkälä Liminka 50.35
15 Markku Lempinen LuLu 50.44
16 Tanja Holappa Oulu 50.50
17 Helinä Saarela Kempele 50.55
18 Reijo Pirinen Metsäkone Pirinen 51.22
19 Mäki Anne Liminka 54.16
20 Marja-Leena Saarela LimNM 54.45
21 Pekka Ruottinen ONMKY 55.59
22 Petri Svärd Porvoo 56.38
23 Markku Komulainen Vesimiehet Sport Team 57.48
24 Heikki Laurikkala LMN 57.49
25 Merja Piekkari Kempele 1.01.11
26 Anne Kallio Lumijoki 1.01.33

Kuntosarja 5 km
1 Patrick Ikonen LimNM 25.33
2 Heikki Hyvärinen Oulun Ikiliikkujat 25.39
3 Liisa Kytöaho RasVe 26.05

14.06 SantaClausMarathon Rovaniemi
N Maraton

1. Sanna Mikkola OlsHe                              4.31.22

M50 1/2-Maraton
1. Heikki Ojantakanen OlsHe                     1.26.10

M65 1/2-Maraton
2. Erkki Manninen OlsHe                           1.52.41
Kaikki SCM tulokset löytyy täältä.

 2.6. Oulun Terwahölkkä ja -maraton

N1/2-Maraton
88. Sanna Mikkola OlsHe                     1.53.46
Sarjassa 813 juoksijaa.

M50 1/2-Maraton
2. Heikki Ojantakanen OlsHe                     1.25.50
Sarjassa 79 juoksijaa.

M55 1/2-Maraton
8. Reijo Hummastenniemi OlsHe             1.42.44
Sarjassa 47 juoksijaa.
Terwam. tulokset täällä.

PSM-maastot, Sisulisä-maastot, veteraanien pm-maastot.
Oulu, Auranmaja 
3.5.2014

TULOKSET PSM-MAASTOT
M  maastojuoksu 6000 m

1. Janne Ukonmaanaho                       YlikNM            18.09,7
2. Kalle Keskipoikela                            ArcticA           18.34,7
3. Jani Ylisaukko-Oja                           ArcticA           19.35,0
4. Mikko Tolonen                                OulPy             19.37,8
5. Ossi Peltoniemi                               YlikNM            19.46,4
6. Antti Männikkö                              KuivAu            20.03,6
7. Markku Nikkanen                           LimNM             20.37,6
8. Janne Moilanen                             PudasjU           20.50,7
9. Pauli Moilanen                                LapLu             20.54,7
10. Juha-Matti Heinonen                     LimNM             21.03,3
11. Ville Jussila                                     IinU              21.21,2
12. Matias Tiiro                                    IinUr             21.21,7
13. Jani Määttä                                  LimNM             21.30,8
14. Hans Kitti                                   ONMKY             21.43,6

N  maastojuoksu 4000 m

1. Mari Laakkonen                            PudasjU           15.00,9
2. Riikka Tulppo                               KuivAu            15.52,6
3. Veera Alari                                    OulPy             16.17,6
4. Erika Utriainen                              VKV               16.25,4
5. Riitta Kallio-Kokko                        KuivAu            16.38,8
6. Jenna-Riikka Kouva                       PosPy             17.09,6
7. Niina Moilanen                             PudasjU           17.57,8
8. Sanna Mikkola                            OlsHe            18.50,9

TULOKSET VETERAANIEN PM-MAASTOT
M35  maastojuoksu 4000 m

1. Kauko Heinikoski                         ONMKY             15.07,3
2. Pasi Sjöman                               KuivAu              15.50,5
3. Markus Ronkainen                        HaukVei           16.00,7
4. Jukka Häkkilä                                KuivAu            16.57,4

M40  maastojuoksu 4000 m

1. Arto Hiltula                                 KeMaki            14.00,0
2. Pasi Nurmela                               KuivAu            14.21,7
3. Jani Laine                                   KuivAu            14.34,7
4. Tuomas Ronkainen                      KuivAu            15.04,6
5. Jorma Puurunen                            YliINa            18.13,1

M45  maastojuoksu 4000 m

1. Pekka Kuokkanen                            IinY              15.13,3
2. Pekka Kukkula                                IinY              15.17,6
3. Keijo Pulkkinen                             KeMaki            16.23,2

M50  maastojuoksu 4000 m

1. Sampo Laakkonen                       PudasjU           15.23,5
2. Taisto Latvalehto                          LaiVe             15.26,6
3. Reijo Polojärvi                              PudU              15.26,9
4. Taisto Puurunen                          KuivAu            16.12,9
5. Seppo Piirainen                            RaSve             17.06,7

M55 maastojuoksu 4000 m

1. Jukka Kauppila                         ONMKY             13.39,2
2. Aulis Kaasinen                          ONMKY             16.06,3
3. Topi Tervola                               YlikNM            16.50,0
4. Reijo Hummastenniemi            OlsHe             17.01,6
5. Timo Vähäkuopus                       PudU              17.18,5

M60  maastojuoksu 3000 m

1. Jouko Kuusirati                         RaSve             13.05,5
2. Juhani Ukonmaanaho                  YlikNM            13.58,4
3. Pekka Pihlajaniemi                      RaSve             15.19,6    

M65  maastojuoksu 3000 m

1. Vesa Ranta-Eskola                       Rasve             12.32,2
2. Risto Laitinen                              Rasve             12.39,8
3. Kauko Meriläinen                         HauHe             13.57,4
4. Reijo Pirttisalo                              SiikalU           14.03,9
5. Erkki Manninen                        OlsHe             14.15,6

M70  maastojuoksu 3000 m
1. Heikki Paukkeri                     KeMaKi            16.18,1

N35  maastojuoksu 4000 m
1. Kirsi Kivelä                           LimNM             16.16,5

N40  maastojuoksu 4000 m
1. Anu Hilli                               KuivAu            17.53,3
2. Sari Honka                            LNM               21.42,6

N50  maastojuoksu 4000 m
1. Satu Siika-aho                   OlsHe             18.20,9
2. Arja Lotvonen                       LaiVe             18.45,4

N60  maastojuoksu 3000 m
1. Helena Rantakari                  RaSve             13.21,9

N65  maastojuoksu 3000 m
1. Maija Kumpula                     HauVe             13.52,3

Maastojen kaikki tulokset löytyy täältä.

 

Miehet 10 km

1) Janne Ukonmaanaho YNM 31.25 (reittiennätys) 2) Antti Taini Pohjolan

 Testijuoksusarja 7/8 Ii 26.4. 2014. Järjestäjänä Iin Yritys.

Miehet 10 km
1) Janne Ukonmaanaho YNM 31.25 (reittiennätys) 2) Antti Taini Pohjolan
Juoksijat 32.45, 3) Mikko Tolonen OP 32.50, 4) Jani Ylisaukko-oja Arctic
Athletics Roi 33.53, 5) Markku Nikkanen LNM 34.07, 6) Matti Eskelinen
Oulu 36.52, 7) Samu Hanhela LNM 36.55, 8) Juha-Matti Heinonen LNM 37.19,
9) Jukka Vaara RDS 37.25, 10) Antti Mikkonen ONMKYU 38.10, 11) Kyösti
Kujala Ii 38.22, 12) Harri Yrttiaho HP Hiipiä 38.45, 13)  Ville Nikkinen
OTC 39.03, 14) Antti Polojärvi KEV 39.13, 15) Markku Haapamäki OTC
42.33, 16) Teemu Kangasharju Oulu 42.44, 17) Teppo Pikkarainen Oulu
43.39, 18) Pertti Haapamäki OTC 44.01, 19) Jukka Häkkilä KuivA 44.09,
20) Tero Halonen KoskRi 47.40, 21) Sami Pietikäinen Ii 51.30.

M40 10 km
1) Jani Määttä LNM 35.44, 2) Arto Hiltula KeMaKi 36.56, 3) Kimmo
Palokangas OulIkil. 38.48, 4) Tuomas Ronkainen KoskRi 39.40, 5) Jari
Tryyki Tornio 41.22, 6) Marko Saarinen 43.28, 7) Ilpo Puolakanaho
Kuusamo 50.39, 8) Jorma Puurunen YIN 52.23.

M45 10 km
1) Hansi Kitti ONMKYU 36.33, 2) Mika Ojala HauHe 37.31, 3) Petri Korpi
Oulu 38.30, 4) Pekka Kuokkanen IiY 39.02, 5) Pekka Kukkula IiY 40.09, 6)
Antti Meriläinen Oulu 40.15, 7) Simo Raiskio Tornio 42.23, 8) Jarmo
Holappa KeMaKi 45.00, 9) Tapio Manninen Kapustan Kalske 54.35.

M50 10 km
1) Seppo Rauhala ONMKYU 37.22, 2) Hannu Laurila Kemi 39.22, 3) Reijo
Polojärvi PuU 40.20, 4) Juha Kähkölä KeMaKi 42.19, 5) Jari Meriläinen
HauVe 44.23, 6) Petri Huhtala ONMKYU 48.44.

M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 35.32.

M60 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 40.11, 2) Kalervo Tyni TaKu 43.36, 3) Erkki
Kumpula HauVe 45.07, 4) Kuisma Suopela TerTe 48.44.

M65 10 km
1) Kauko Meriläinen HauHe 47.12.

M70 10 km
1) Aarno Pätäri Hikiset 53.55, 2) Jorma Onnela Hikiset 55.04.

M75 10 km
1) Matti Juntunen Ylikiiminki 55.12.

Naiset 10 km
1) Veera Alari OP 41.30, 2) Marika Käkelä Oulu 42.34, 3) Miia Moilanen
Raahe 47.41, 4) Pilvi Mannerkoski Team Donna Agile 48.19, 5) Johanna
Honka Liminka 48.41, 6) Outi Niemelä Team Donna Agile 51.32, 7) Seija
Henttonen KPK24/7 56.20, 8) Piia Eskola Tupos 57.48.

N40 10 km
1) Anna Talonen KuivA 41.49, 2) Marjo Mulari ONMKYU 42.17, 3) Päivi
Lumijärvi LNM 44.55, 5) Susanna Lapilainen Oulu 47.55, 5) Sari Honka
Liminka 55.20.

N45 10 km
1) Kati Ojala Oulu 51.24, 2) Maarit Kestilä HauHe 52.48, 3) Elsi Määttä
Oulu 1.01.28.

N50 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 46.14, 2) Arja Soronen Nöötin Talli
50.02, 3) Vuokko Niemi Oulu 54.42.

Miehet Puolimaraton
1) Jouni Holappa Haukipudas 1.12.03 (reittiennätys) 2) Sami Välimaa RDS
1.21.09, 3) Roni Hooli Alat.Ahjo. 1.28.53, 4) Timo Mattila ODL/jk
1.31.13, 5) Timo Kääriäinen KPK24/7 1.34.28, 6) Markku Heikkilä Ii 1.37.36.

M40 Puolimaraton
1) Mika Mörsäri Keminmaa 1.25.24.

M45 Puolimaraton
1) Heikki Ojala HauHe 1.41.08, 2) Petri Nikula ONMKYU 1.44.59, 3) Kari
Häkkilä Kempele 1.45.04,

M50 Puolimaraton
1) Heikki Ojantakanen OlsHe 1.25.11, 2)  Taisto Puurunen KuivA 1.29.48,
3) Jarmo Salo OulIkil. 1.33.58, 4) Teijo Timonen Kempele 1.47.12.

M55 Puolimaraton
1) Aulis Kaasinen ONMKYU 1.29.20, 2) Reijo Hummastenniemi OlsHe 1.38.09.

M60 Puolimaraton
1) Mikko Koivukangas ONMKYU 1.31.17.

M65 Puolimaraton
1) Erkki Manninen OlsHe 1.53.58.

M70 Puolimaraton
1) Eero Hanni KeMaKi 1.45.37.

Naiset Puolimaraton
1) Kirsi Kivelä LNM 1.30.09, 2) Riikka Tulppo KuivA 1.31.10, 3) Sanna
Käräjäoja HaU 1.40.01, 4) Sanna Henriksson KuivA 1.41.45, 5) Päivi
Vuollo-Merilä ONKYU/kkm 1.46.39, 6) Henna Rossi Oulu 1.48.11, 7) Sanna
Mikkola OlsHe 1.49.40, 8) Minna Kemppainen Oulu 1.50.54, 9) Anna
Alakuijala Team Donna Agile 1.51.58, 10) Meri Hallenberg Oulu 1.52.28,
11) Marianne Mäntyoja Oulu 2.03.14, 12) Jenni Lampela Tornio 2.09.19,
13) Jenna Vanhapiha Tornio 2.09.20.

N40 Puolimaraton
1) Sari Mettovaara OYS Vapari 1.50.03.

N45 Puolimaraton
1) Ritva Pesonen Rovaniemi Ladybirds 1.37.41, 2) Marjut Vesa ONMKYU
1.41.54, 3) Irmeli Suorsa KuivA 1.42.12, 4) Satu Karppinen  Rovaniemi
Ladybirds 2.00.16.

N50 Puolimaraton 1) Liisa Kemppainen ONMKYU/kkm 1.46.34.

N55 Puolimaraton
1) Lea Häyrynen IiY ja Pirjo Paaso-Rantala IiY 2.14.21.

Miehet 5 km
1) Sampo Laakkonen PuU 19.51, 2) Ari Soronen Ii 23.19.

Naiset 5 km
1) Mari Laakkonen PuU 18.59, 2) Iida Haataja LaLu 19.16, 3) Suvi Lavonen
OTC 21.48, 4) Maija Kumpula Maijan Putiikki 23.10, 5) Miia Hannunen
Tornio 23.15, 6) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 26.16.

N17 5 km
1) Elina Heikkinen OP 21.39.

T15 5 km
1) Inka Välipakka IiY 21.45, 2) Hanna Soronen IiY (T10) 23.19.

 

Testijuoksusarja 6/8 Ii. Järjestäjänä Iin Yritys 29.03.2014

Miehet 10 km
1) Panu Lieto OTC 33.58, 2) Antti Taini Pohjolan Juoksijat 34.35, 3)
Juha-Matti Heinonen LNM 36.14, 4) Jarkko Paukkeri LNM (M17) 36.18, 5)
Sami Välimaa RDS 36.33, 6) Antti Ylönen KuivA 36.38, 7) Matti Eskelinen
Oulu 36.53, 8) Juho Latvala Oulu 37.25, 9) Arttu Liipo OP (M19) 37.37,
10) Marko Mattila FMR 38.05, 11) Samu Hanhela LNM 38.19, 12) Kyösti
Kujala Ii 38.26, 13) Oula Mommo TerTe 40.29, 14) Pasi Sjöman KuivA
40.51, 15) Jukka-Pekka Laulajainen LNM 41.32, 16) Jussi Lotvonen OIY
41.42, 17) Mika Järvenpää VePo 42.00, 18) Kari Kokkinen PertPe 42.20,
19) Markku Heikkilä Ii 43.23, 20) Lasse Seppänen OTC 44.36

M40 10 km
1) Jani Määttä LNM 36.25, 2) Pasi Nurmela KuivA 37.25, 3) Mika Mörsäri
Keminmaa 38.18, 4) Marko Saarinen OTC 43.47, 5) Pertti Haapamäki OTC
45.10, 6) Jukka-Pekka Mikkola Keminmaa 49.25, 7) Ilpo Puolakanaho
Kuusamo 49.39

M45 10 km
1) Hansi Kitti     ONMKYU 37.32, 2) Kari-Pekka Raappana AlPi 38.23, 3)
Pekka Kuokkanen IiY 39.40, 4) Petri Mourujärvi HauHe 41.09, 5) Kari
Häkkilä ONMKYU 47.07, 6) Petri Nikula ONMKYU 47.47

M50 10 km
1) Heikki Ojantakanen OlsHe 38.12, 2) Arto Vanha ONMKYU 39.01, 3) Taisto
Latvalehto LaiVe 39.32, 4) Hannu Laurila Kemi 40.28, 5) Reijo Polojärvi
PuU 40.35, 6) Taisto Puurunen KuivA 41.45, 7) Jarmo Salo OulIkil 43.04,
8) Jari Meriläinen HauVe 44.50

M55 10 km
1) Viljo Kirjavainen ONMKYU 39.05, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 41.40, 3)
Jarmo Laurila Oulunsalo 43.56, 4) Reijo Hummastenniemi OlsHe 44.00

M60 10 km
1)Jouko Kuusirati RaSpoVe 47.11 2) Kuisma Suopela TerTe 49.25

M65 10 km
1) Risto Laitinen RaSpoVe 45.32, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.26,
3) Erkki Manninen OlsHe 52.10, 4) Alpo Pelkonen OsVa 56.00

M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil 44.23, 2) Jorma Onnela Hikiset 55.41

Naiset 10 km
1) Veera Alari OP 42.00, 2) Kirsi Kivelä LNM 42.35, 3) Marika Käkelä
Oulu 43.19, 4) Eeva Linna Tornio 44.03, 5) Erika Ponkala Tornio 47.38,
6) Marjo Vesala Oulu 47.44, 7) Maria Vesala Ii 47.50, 8) Johanna Vesa
KuivA 47.59, 9) Sanna Mikkola OlsHe 49.37, 10) Johanna Honka Liminka
49.52, 11) Mari Pietikäinen Move/jk 1.03.28, 12) Maiju Fäldt Move/jk 1.03.30

N40 10 km
1) Marjo Mulari ONMKYU 43.16, 2) Päivi Lumijärvi LNM 44.29, 3) Henriika
Weiste Oulu 46.03, 4) Sanna Lapilainen Oulu 46.30,  5) Sari Honka
Liminka 58.09

N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 44.16, 2) Marjut Vesa ONMKYU 47.11, 3) Sisko
Korkiakoski Beautycenter 52.52, 4) Päivi Autio IiY 57.28

N50 10 km
1) Anne Saromaa OlsHe 48.34

N55 10 km
1) Pirjo Paaso-Rantala IiY 1.00.04

N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua ONKYU/kkm 56.22

Miehet 5 km
1) Teemu Kangasharju ONMKYU 20.58, 2) Heikki Tiiro IiY 21.18, 3) Risto
Tuominen ONMKYU 22.46

P15 5 km
1) Joona Holappa VePo 23.27, 2) Tom Prove OTP 28.31

Naiset 5 km
1) Suvi Lavonen OTC 21.56, 2) Mira Taulavuori OP 22.46,
3) Satu Siika-aho OlsHe 23.17, 4) Sisko Hiltunen ONMKYU 24.33

N17 5 km
Elina Heikkonen OP 21.05, 2) Rosa Kilpi OP 23.10

T15 5 km
Emilia Paakkola LaiVe 23.21

20.03.2014 Torstaikisat Ouluhalli, Oulun Ikiliikkujat ry
1500m
M65
1. Erkki Manninen, OlHe                  6.36,4

01.03.2014 Pohjalainen Hallimaraton ja Puoliska.
Vaasa Botniahalli
N 1/2-maraton.
3. Sanna Mikkola OlsHe                  1.54.05

27.02.2014 Torstaikisat Ouluhalli, Oulun Ikiliikkujat ry
Tulokset
60 m
N35  Riikka Keskinen                        9,9
N65  Raija Lehtola, SalSa                 11.0

M55 Esa Pieniniemi, OuIki                 8,3

M65 Juhani Lumpus, OuIki                 9,0
M65 Kalevi Alatalo, SalSa                  9,0
M65 Matti Pohjosenperä, OuIki          9,1
M65 Pentti Hänninen, OuIki                9,4

M70 Niilo Matinlompolo, OuIki            8,8
M75 Martti Kaleva, OuIki                    8,9

200 m
M65 Juhani Lumpus, OuIki                 30,1
M65 Kalevi Alatalo, SalSa                  30,2
M65 Pentti Hänninen, OuIki                31,9
M65 Matti Pohjosenperä, OuIki          32,0

1000 m
NY  Sanna Mikkola, OlsHe                3.56,7
N35 Riikka Keskinen,                           4.14,8
N50 Anne Saromaa, OlsHe                3.55,4

P9    Aarre Paukkeri, LNM                   3.33,9
P16  Jarkko Paukkeri, LNM                  2.56,2

M30 Markku Nikkanen, LNM                2.50,7
M30 Aku Mikkonen, KeMaKi                3.02,9

M35 Teemu Kangasharju, ONMKYU    3.24,7
M35 Jukka Häkkilä, KuivAu                  3.29,1

M40 Tommi Matila, LNM                      3.04,6
M40 Tatu Korhonen, LNM                   3.15,1
M40 Tuomas    Ronkainen, KoskRi     3.17,8

M45 Pekka Kuokkanen, IinYr              3.11,9
M45 Jarmo Holappa, KeMaKi              3.24,6

M50 Heikki Ojantakanen, OlsHe      3.12,4

M55 Aulis Kaasinen, OYNMKYU           3.28,5
M55 Matti Koivikko, OlsHe               3.33,7
M55 Risto Tuominen, ONMKYU            3.34,9

M60 Markku Hänninen, KeMaKi           3.32,7
M60 Jouko Lyytikäinen, KeMaKi           4.02,1

M65 Erkki Manninen, OlsHe             4.20,5

Pituus
N65  Raija Lehtola, SalSa                    287
M35 Jukka Häkkilä, KuivAu                  425
M55 Esa Pieniniemi, OuIki                   473
M65 Eero Helenius, OuIki                    452
M70 Niilo Matinlompolo, OuIki              452

 

Testijuoksusarja 5/8 Ii. Järjestäjä Iin Yritys 22.2.2014.

Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 33.15 (kke), 2) Matti Eskelinen 39.03, 3)
Trifon Suopela TerTe 39.06, 4) Juho Latvala 39.24, 5) Janne Tikkanen
45.41, 6) Jouko Perttula 49.27, 7) Sami Pietikäinen Ii 56.45

M40 10 km
1) Pasi Nurmela KuivA 39.57, 2) Mika Mörsäri Keminmaa 41.15, 3) Jorma
Puurunen YIN 50.11

M45 10 km
1) Mika Ojala HauHe 40.20, 2) Pekka Kuokkanen IiY 42.17, 3 Jarmo Holappa
KeMaKi 46.26, 4) Kari Häkkilä Kempele 49.40

M50 10 km
1) Hannu Laurila Kemi 43.15, 2) Taisto Latvalehto LaiVe 43.19, 3) Taisto
Puurunen KuivA 43.29, 4) Juha Kähkölä KeMaKi 43.32, 5) Vesa Välipirtti
KeMaKi 44.14, 6) Jarmo Salo OulIkil 47.21

M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 40.19, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 43.25, 3) Matti
Koivikko OlsHe 47.46, 4) Markus Hast Keminmaa 48.25

M60 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 43.39, 2) Kuisma Suopela TerTe 56.59

M65 10 km
1) Alpo Talvensaari KeMaKi 49.11, 2) Kauko Meriläinen HauHe 51.20, 3)
Erkki Manninen OlsHe 54.44

M70 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 50.28, 2) Jorma Onnela  Hikiset 56.56

M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 56.59, 2) Toivo Kylmäaho KeMaKi 1.06.30

Naiset 10 km
1) Sanna Henriksson KuivA 48.31, 2) Henna Rossi Oulu 48.43, 3) Maria
Vesala Ii 50.25, 4) Sanna Mikkola OlsHe 52.43

N40 10 km
1) Henriika Weiste Oulu 47.30, 2) Mari Sipola Kemi 59.01

N45 10 km
1) Irmeli Suorsa KuivA 46.10, 2) Kati Ojala Oulu 54.21, 3) Sirpa
Laitinen Hankasalmi 54.51

N50 10 km
1) Anne Saromaa OlsHe 50.21, 2) Satu Siika-aho OlsHe 50.42

N60 10 km
1) Kaarina Länkinen LuLu 57.24

Miehet 5 km
1) Heikki Tiiro IiY 23.22, 2) Antero Mikkonen KoskRi 32.39

 

Testijuoksusarja 4/8 Ii. Järjestäjä Iin Yritys 25.1.2014
Miehet 10 km
1) Mikko Tolonen OP 35.02, Jyrki Puttonen OTC 37.05, 3) Juho Latvala Oulu 38.12, 4) Harri Yrttiaho HP Hiipiä 38.55, 5) Kyösti Kujala Ii 39.24, 6) Matti Eskelinen Oulu 39.41, 7) Mika Järvenpää VePo 41.36, 8) Antti Polojärvi KEV 41.53, 9) Pasi Sjöman KuivA 42.23, 10) Hans Prove Oulu 54.16

M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 37.18, 2) Pasi Nurmela KuivA 39.48, 3) Tuomas Ronkainen KoskRi 41.00, 4) Hannu Holappa VePo 44.05, 5) Ilpo Puolakanaho KEV 46.37, 6) Jorma Puurunen YIN 48.12

M45 10 km
1) Mika Ojala HauHe 39.22, 2) Jarmo Holappa KeMaKi 44.30

M50 10 km
1) Heikki Ojantakanen OlsHe 39.27, 2) Petri Huhtala ONMKYU 39.35, 3) Antti Suua OTC 41.42, 4) Reijo Polojärvi PudU 41.45, 5) Hannu Laurila Kemi 42.11, 6) Taisto Latvalehto LaiVe 43.25, 7) Taisto Puurunen KuivA 43.39, 8) Vesa Välipirtti KeMaKi 43.43, 9) Juha Liljamo KeMaKi 45.38, 10) Jari Meriläinen HauVe 47.37

M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.23, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 42.37, 3) Reijo Hummastenniemi OlsHe 44.50, 4) Esko Takalo OulIkil. 45.25, 5) Matti Koivikko OlsHe 46.15, 6) Markus Hast Keminmaa 46.21

M60 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 42.30, 2) Markku Siirtola KINI 47.26, 3) Kuisma Suopela TerTe 50.10

M65 10 km
1) Alpo Talvensaari KeMaKi 47.33, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.22, 3) Erkki Manninen OlsHe 53.48

M70 10 km
1) Eero Hanni KeMaKi 47.44, 2) Jorma Onnela Hikiset 55.28

M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 54.05, 2) Toivo Kylmäaho KeMaKi 1.01.13

Naiset 10 km
1) Riikka Tulppo KuivA 42.03, 2) Marjo Vesala KuivA 46.45, 3) Sanna Mikkola OlsHe 52.49

N40 10 km
1) Katja Tikkanen ONMKYU 41.42, 2) Susanna Lapilainen Oulu 47.41, 3) Mari Sipola Kemi 57.05, 4) Kirsi Kyllönen IiY 1.06.10

M45 10 km
1) Riitta Kallio-Kokko KuivA 46.02, 2) Outi Sulasalmi ONMKYU/kkm 46.47, 3) Sirpa Laitinen Hankasalmi 57.21, 4) Päivi Autio IiY 1.00.29

N50 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 46.03, 2) Anne Saromaa OlsHe 48.48, 3) Satu Siika-aho OlsHe 49.54

N55 10 km
1) Lea Häyrynen IiY ja Pirjo Paaso-Rantala IiY 1.06.10

N60 10 km
1) Maija Kumpula Maijan Putiikki 51.25

Miehet 5 km
1) Heikki Tiiro IiY 21.48

P15 5 km
1) Joona Holappa OTP 25.30, 2) Lasse Peso OLS 25.32, 3) Tom Prove OTP 29.36

Naiset 5 km
1) Veera Alari OP 21.23, 2) Suvi Lavonen OTC 22.13

 

Testijuoksusarja 3/8 Ii. Järjestäjä Iin Yritys 21.12.2013.

Miehet 10 km
1) Jouni Holappa Haukipudas 33.51, 2) Mikko Tolonen OP 34.32, 3) Harri Yrttiaho HP Hiipiä 38.09, 4) Matti Eskelinen Oulu 38.43, 5) Juho Latvala Oulu 39.02, 6) Sami Välimaa RDS 39.13, 7) Kyösti Kujala Ii 39.32, 8) Trifon Suopela TerTe 39.48, 9) Roni Hooli Alat.Ahjo 42.58, 10) Mika Järvenpää VePo 43.05, 11) Janne Tikkanen MWE 44.11, 12) Teemu Kangasharju Oulu 44.18, 13) Markku Heikkilä Ii 46.33, 14) Heikki Tiiro IiY 47.14.

M40 10 km
1) Arto Hiltula KeMaKi 38.26, 2) Pasi Nurmela KuivA 39.44, 3) Tatu Korhonen LNM 40.24, 4) Mika Mörsäri Keminmaa 40.28, 5) Marko Kanniainen Oulu 41.11, 6) Mika Tohmola HauVe 45.03, 7) Jorma Puurunen YIN 49.32.

M45 10 km
1) Teppo Ronkainen ONMKYU 34.35, 2) Petri Mourujärvi HauHe 40.37, 3) Pekka Kuokkanen IiY 41.24, 4) Pekka Kukkula IiY 42.39.

M50 10 km
1) Juha Kähkölä KeMaKi 42.54, 2) Vesa Välipirtti KeMaKi 43.14, 3) Taisto Latvalehto LaiVe 43.43, 4) Taisto Puurunen KuivA 43.56, 5) Jari Meriläinen HauVe 46.04.

M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 37.38, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 42.36, 3) Jarmo Laurila Oulunsalo 43.29, 4) Reijo Hummastenniemi OlsHe 44.23, 5) Markus Hast Keminmaa 45.40, 6) Esko Takalo OulIkil 46.06, 7) Heino Poutanen ONMKYU 46.38, 8) Matti Koivikko OlsHe 46.50, 9) Olli Juntunen HauVe 47.25, 10) Onni Niemelä Oulu 48.17.

M60 10 km
1) Seppo Keltamäki Ii 45.28, 2) Markku Siirtola KINI 47.08, 3) Kuisma Suopela TerTe 51.26.

M65 10 km
1) Alpo Talvensaari KeMaKi 48.02, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.13, 3) Erkki Manninen OlsHe 53.30, 4) Alpo Pelkonen OsVa 59.51.

M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil 44.33, 2) Seppo Matela KuivA 45.17, 3) Eero Hanni KeMaKi 49.43, 4) Jorma Onnela Hikiset 55.14.

M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 55.17, 2) Toivo Kylmäaho KeMaKi 1.00.40.

Naiset 10 km
1) Sanna Henriksson KuivA 46.33, 2) Marjo Vesala Oulu 49.47, 3) Sanna Mikkola OlsHe 54.57.

N45 10 km
1) Irmeli Suorsa ONMKYU/kkm 47.15, 2) Päivi Autio IiY 58.56.

N50 10 km
1) Anne Saromaa OlsHe 49.16, 2) Satu Siika-aho OlsHe 50.17, 3) Arja Soronen Nöötin Talli 50.51.

Miehet 5 km
1) Antero Mikkonen KoskRi 33.02.

 

Testijuoksusarja 2/8 Ii, järjestäjä Iin Yritys 30.11.2013

Miehet 10 km

1) Panu Lieto Team SpecialBike 36.21, 2) Jouni Holappa Haukipudas 36.23, 3) Mikko Tolonen OP 36.24, 4) Matti Eskelinen Oulu 40.56, 5) Juho Latvala Oulu 41.45, 6) Jarkko Paukkeri LNM 42.22, 7) Olli Karioja OTC 43.49, 8) Mika Järvenpää VePo 44.12, 9) Antti Polojärvi KEV 45.46, 10. Jussi Lotvonen OTC 46.15, 11) Janne Tikkanen MWE 47.18, 12) Juha-Matti Vesala Oulu 54.12

M40 10 km
1) Mika Mörsäri Keminmaa 43.39, 2) Mika Tohmola HauVe 43.55, 3) Tuomas Ronkainen KoskRi 44.21, 4) Jorma Puurunen YIN 47.58, 5) Ilpo Puolakanaho KEV 49.18

M45 10 km
1)Kim Kivelä OTC 42.23, 2) Pekka Kuokanen IiY 42.50, 3) Petri Mourujärvi HauHe 43.25, 4) Jarmo Holappa KeMaKi 46.11

M50 10 km
1) Petri Huhtala ONMKYU 41.25, 2) Kari Pikkarainen KuivA 44.15, 3) Juha Kähkölä KeMaKi 44.24, 4) Reijo Polojärvi PuU 45.37, 5) Taisto Puurunen KuivA 45.50, 6) Hannu Laurila Kemi 45.54, 7) Taisto Latvalehto LaiVe 47.42, 8) Jari Meriläinen HauVe 49.30, 9) Juha Liljamo KeMaKi 50.18

M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 40.48, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 44.39, 3) Jarmo Laurila Oulunsalo 45.39, 4) Heino Poutanen ONMKYU 47.50, 5) Olli Juntunen HauVe 49.19, 6) Esko Takalo OulIkil. 49.22, 7) Markus Hast Keminmaa 50.03

M60 10 km
1) Seppo Keltamäki Ii 48.20, 2) Tuomo Leimurautio LuLu 54.47, 3) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 55.24

M65 10 km
1) Alpo Talvensaari KeMaKi 50.32, 2) Kauko Meriläinen HauHe 50.35, 3) Alpo Pelkonen OsVa 59.49

M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 47.15, 2) Seppo Matela KuivA 50.12, 3) Eero Hanni KeMaKi 50.49, 4) Aarno Pätäri Hikiset 53.47, 5) Jorma Onnela Hikiset 59.38

M75 10 km
1) Paavo Takalahti KeMaKi 1.00.25, 2) Toivo Kylmäaho KeMaKi 1.04.12

Naiset 10 km
1) Kirsi Kivelä Liminka 47.48, 2) Sanna Henriksson KuivA 49.44, 3) Marjo Vesala Oulu 52.11, 4) Johanna Honka Liminka (N19) 58.34, 5) Seija Henttonen KePiKa 1.01.31

N40 10 km
1) Susanna Lapilainen Oulu 53.09, 2) Mari Sipola Kemi 1.00.08, 3) Sari Honka Liminka 1.01.13

N45 10 km
1) Irmeli Suorsa ONMKYU/kkm 48.01, 2) Outi Sulasalmi ONMKYU/kkm 51.36, 3) Päivi Autio IiY 1.05.16

N50 10 km
1) Kariina Kauppinen ONMKYU/kkm 49.52, 2) Satu Siika-aho OlsHe 52.18, 3) Arja Soronen Nöötin Talli 55.39

N60 10 km
1) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 1.00.28, 2) Kaarina Länkinen LuLu 1.01.16

Miehet 5 km
1) Pasi Sjöman ONMKYU 23.13, 2) Heikki Tiiro IiY 24.20

N17 5 km
1) Elina Heikkinen OP 22.15.

 

Testijuoksusarja 1/8 Ii, järjestäjä Iin Yritys 02.11.2013

Miehet 10 km
1) Janne Ukonmaanaho YNM 31.51 (reittiennätys) 2) Jouni Holappa Haukipudas 33.28, 3) Mikko Tolonen OP 34.11, 4) Panu Lieto Team Special Bike 34.20, 5) Ossi Peltoniemi YNM 34.24, 6) Jarkko Paukkeri LNM 37.04, 7) Sami Välimaa RDS 37.17, 8) Juho Latvala Oulu 37.30, 9) Matti Eskelinen Oulu 37.43, 10) Olli Karioja OTC 38.18, 11) Kyösti Kujala Ii 38.30, 12) Timo Mäkelä OTC 39.20, 13) Marko Mattila Keminmaa 39.21, 14) Markus Ronkainen KoskRi 39.57, 15) Oula Mommo TerTe 40.10, 16) Jukka Paaso OHS 40.58, 17) Jussi Lotvonen OIY 42.01, 18) Antti Polojärvi KEV 42.29, 19) Teemu Kangasharju Oulu 43.53, 20) Janne Tikkanen MWE 44.06, 21) Mika Järvenpää VePo 44.18, 22) Jouko Huhtala Oulu 46.17, 23) Hans Prove Oulu 52.35, 24) Verne Stenius LaiVe 53.00

M40 10 km
1) Pauli Turtinen LNM 36.24, 2) Arto Hiltula KeMaKi 37.37, 3) Tatu Korhonen LNM 38.36, 4) Mika Mörsäri Keminmaa 38.45, 5) Hannu Holappa VePo 44.18, 6) Jorma Puurunen YIN 44.23, 7) Ilpo Puolakanho KEV 47.52

M45 10 km
1) Hansi Kitti ONMKYU 37.11, 2) Jyrki Perttunen ONMKYU 38.21, 3) Kim Kivelä ONMKYU 38.25,  4) Juha Tiilikainen KeMaKi 39.17, 5) Pekka Kukkula IiY 39.39, 6) Juha Pulkkinen KeMaKi 39.46, 7) Kimmo Kakko Iisu 40.05, 8) Pekka Kuokkanen IiY 40.07, 9) Petri Mourujärvi HauHe 40.09, 10) Teemu Hasu OulIkil. 41.51, 11) Jarmo Holappa KeMaKi 42.39

M50 10 km
1) Petri Huhtala ONMKYU 37.25, 2) Seppo Rauhala ONMKYU 37.41, 3) Ismo Pudas IiY 39.03, 4) Kari Pikkarainen KuivA 39.52, 5) Reijo Polojärvi PuU 40.07, 6) Juha Kähkölä KeMaKi 42.00, 7) Taisto Latvalehto LaiVe 42.22, 8) Taisto Puurunen KuivA 42.30, 9) Hannu Laurila Kemi 43.12, 10) Vesa Välipirtti KeMaKi 43.40, 11) Jari Meriläinen HauVe 45.18, 12) Juho Rankinen Oulu 45.43, 13) Juha Liljamo KeMaKi 47.39

M55 10 km
1) Jukka Kauppila ONMKYU 36.51, 2) Aulis Kaasinen ONMKYU 40.29, 3) Reijo Hummastenniemi OlsHe 44.26, 4) Jarmo Laurila Oulunsalo 44.47, 5) Markus Hast Keminmaa 45.17, 6) Heino Poutanen ONMKYU 48.04, 7) Esko Takalo OulIkil. 48.49

M60 10 km
1) Markku Hänninen KeMaKi 44.33, 2) Erkki Kumpula HauVe 46.25, 3) Raimo Tapio Oulu 47.28, 4) Kuisma Suopela TerTe 48.38, 5) Jouko Lyytikäinen KeMaKi 51.56, 6) Tuomo Leimurautio LuLu 52.07

M65 10 km
1) Timo Turpeinen OulIkil. 49.32, 2) Alpo Pelkonen OsVa 54.10

M70 10 km
1) Matti Väänänen OulIkil. 43.31, 2) Seppo Matela KuivA 44.41, 3) Eero Hanni KeMaKi 47.41, 4) Aarno Pätäri Hikiset 49.47, 5) Jorma Onnela Hikiset 53.14, 6) Matti Juntunen YNM 55.38

Naiset 10 km
1) Veera Alari OP 43.26, 2) Saara Viio Kiiminki 48.41, 3) Miia Moilanen Raahe 48.58, 4) Susanna Väliheikki 49.49, 5) Lotta Savola Oulu 50.41, 6) Hanna Järvenpää IiY 51.10

N40 10 km
1) Susanna Lapilainen Oulu 46.46, 2) Sinikka Pyörälä IiY 48.11, 3) Mari Sipola Kemi 53.04, 4) Sari Honka Liminka 57.42, 5) Kirsi Kyllönen Ii 59.52

N45 10 km
1) Outi Sulasalmi ONMKYU/kkm 45.21, 2) Irmeli Suorsa ONMKYU/kkm 46.06, 3) Päivi Autio IiY 58.18

N50 10 km
1) Arja Soronen Nöötin Talli 49.48

N55 10 km
1) Pirjo Paaso-Rantala IiY 57.36, 2) Lea Häyrynen IiY 59.57

N60 10 km
1) Maija Kumpula Maijan Putiikki 48.43, 2) Kaarina Länkinen LuLu 53.48

Miehet 5 km
1) Samu Hanhela TSB 18.55, 2) Hamady Dia OP 19.23, 3) Heikki Tiiro IiY 20.19, 4) Antero Mikkonen KoskRi 29.27

P15 5 km
1) Teemu Pyörälä IiY 20.03, 2) Aukusti Kakko Iisu 20.34, 3) Markus Pyörälä IiY 23.34, 4) Joona Holappa Vepo 23.37, 5) Tom Prove OTP 28.34

Naiset 5 km
1) Outi Vuosku Keminmaa 24.19, 2) Ritva Ylisiurua ONMKYU/kkm 26.47, 3) Tuula Laasanen Kemi 29.59

N17 5 km
1) Elina Heikkinen OP 20.29, 2) Hanna Lausmaa OP 23.39

T15 5 km
1) Veera Stenius LaiVe 24.16

 

2013

ELOKUU

http://www.kempelemaraton.net/kempelezmaraton/tulokset/2012/

Mettäperän juoksu 6,8km 7.8.2013

M yl.: 1) Samuli Huusko, LaiVe 23.48, 2) Hannu Niemelä ONMKy 24.12, 3) Juho Kämäräinen, Muhos 24.49, 4) Kyösti Kujala, Ii 26.14, 5) Samuli Hallikainen, LaiVe 27.26.

N yl.: 1) Elina Lindgren, OP 24.30, 2) Essi Lotvonen, LaiVe 31.42, 3) Susanna Kuoppamaa, LaiVe 32.36, 4) Kukka-Maaria Karppinen, LaiVe 32.48, 5) Sanna Mikkola, OlsHe 34.13.

M35: 1) Jani Laine, KuivAu 26.53, 2) Antti Sundström, Kärpät 27.35, 3) Timo Havana, OAC Sport 28.07, 4) Miika Tuuli, NSN 29.49.

M40: 1) Jukka Hannuniemi, Automyynti M. Kontio 26.27.

M45: 1) Juha Tiilikainen, KeMaKi 26.52, 2) Pekka Kuokkanen, InnYr 26.38, 3) Kari Pikkarainen, KuivAu 26.40, 4) Timo Pudas, Muhos 27.27, 5) Taisto Latvalehto, LaiVe 28.02, 6) Jarmo Holappa, KeMaKi 29.24.

M50: 1) Heikki Ojantakanen, OlsHe 26.26.

M55: 1) Jukka Kauppila, ONMKy 24.30, 2) Aulis Kaasinen, ONMKy 27.23, 3) Toivo Tervola, YNM 28.18, 4) Jorma Ellilä, Haukipudas 29.18, 5) Markku Siirtola, KiRi 30.35, 6) Hannu Huusko, LaiVe 31.02, 7) Markus Hast, Keminmaa 33.56.

M60: 1) Paavo Oilinki, UU 29.51, 2) Mikko Santaniemi, OsVa 36.06, 3) Pekka Piispanen, Oulu 40.45.

M65: 1) Risto Laitinen, RaSVe 28.52, 2) Kauko Meriläinen, HaHe 31.16, 3) Erkki Manninen, OlsHe 32.19, 4) Timo Turpeinen, Ikil 33.39.

M70: 1) Viljo Kemppainen, SpoVe 35.49.

N35: 1) Susanna Väliheikki, LaiVe 31.37.

N40: 1) Marjo Mulari, ONMKy 28.52, 2) Outi Sulasalmi, ONMKy/KKM 30.19, 3) Mari Sipola, Kemi 35.47.

N45: 1) Irmeli Suorsa, ONMKy/KKM 30.26, 2) Riitta Karjalainen, ONMKy/KKM 32.26.

N50: 1) Anne Saromaa, OlsHe 31.48, 2) Eija Porola, KuivAu 32.54, 3) Mervi Koukkari, UU 34.29.

N55: 1) Aila Jaatinen, ONMKy 35.38.

 

Illinjuoksut 2.8.2013 (11)

Vitonen

1. Matias Tiiro 15.59, 2. Ville Jussila 16.20, 3. Aleksi Karppinen 16.24, 4. Samuli Harju 17.48, 5. Marko Isokoski 17.58, 6. Jani Laine 18.18, 7. Juha Tiilikainen 18.37, 8. Pekka Kukkula 18.56, 9. Janne Paavola 19.02, 10. Maria Virpi 19.07, 11. Eeva Palosaari 19.22, 12. Jarmo Holappa 19.52, 13. Heikki Tiiro 20.27, 14. Jari Meriläinen 20.37, 15. Jorma Puurunen 20.50, 16. Elisa Harju 21.06, 17. Salla Loukusa 21.20, 18. Marko Päkkilä 21.49, 19. Henri Länsipuro 23.00, 20. Erkki Manninen 23.00, 21. Pauli Holmi 23.25, 22. Marika Pakanen 25.16, 23. Saija Kotila 26.25.

HEINÄKUU

Move Maraton 20.7.2013

Varttimaraton kunto 10.5 km V

1. Tuomo Tompuri 45.56,2
2. Heikki Tiiro IiY 48.59,4
3. Olli Juntunen 49.46,6
4. Jani Rissanen Team Rimppakintut 49.56,0
5. Sami Miettunen Iisu 50.59,0
6. Rauno Tapio Oulu 52.00,0
7. Erkki Manninen OlsHe 53.18,3
8. Timo Heikkilä PudU 53.44,2

9. Tomi Karvonen Ii 53.44,8
10. Otso Alenius 54.05,2 ……

Puolimaraton miehet 55 21.1 km V

1. Aulis Kaasinen ONMKY 1.27.59,7
2. Pertti Jäppinen Porvoon Urheilijat 1.37.54,4
3. Matti Koivikko OlsHe 1.38.19,8
4. Jukka Nevalaita Kemijärvi 1.41.38,9

Puolimaraton naiset 50 21.1 km V

1. Maarit Pätsi Lapin keskussairaala 1.42.17,4
2. Kariina Kauppinen ONMKY/KKM 1.42.42,5
3. Satu Siika-Aho OlsHe 1.46.24,3
4. Eija Porola KuivA 1.46.54,5
5. Marja Lammela OYS/Vapari 1.57.03,7
6. Vuokko Niemi Oulu 2.02.26,0

Move Maratonin tulokset  
YÖMARATON KEURUU 12.7.2013 
 Puolimaraton Naiset (34-juoksijaa)
 1. Päivi Lumijärvi Limingan Niittomiehet 1.41.59,4
 2. Kukka-Maaria Sipilä Jyväskylä 1.42.34,4 
 3. Tanja Kalari Varalan Maratonklubi 1.44.39,4 
 4. Hilppa Tolonen Varalan Maratonklubi 1.45.49,5 
 5. Elisa Koivuranta 1.48.25,2
6. Sanna Mikkola Oulunsuun Heitto 1.54.32,0 
 7. Heidi Rajala 1.54.44,5 
 8. Sanna Koskinen Jämsä 1.57.19,6 
 9. Annika Ruuska Jämsänkosken Ilves 1.58.10,3 
 10. Tarja Tepponen 2.01.49,5 
 11. Tessa Vakaslahti 2.04.08,9 
Keuruun Yömaratonin tulokset

Liminka, Rantalakeusjuoksu 6.7.2013

10 km M55 
1. Kaasinen Aulis OuLimNMKY 41.19
2. Tervola Toivo YlikNM 41.44
3. Ellilä Jorma Haukipudas 43.29
4. Koivikko Matti OlsHe 43.33

10 km M65 
1. Talvensaari Alpo KeMaKi 45.31
2. Manninen Erkki OlsHe 47.18
3. Meriläinen Kauko HaHe 47.22
4. Pirttisalo Reijo SiikalU 50.11
5. Pietilä Markku KeMaKi 53.40

10 km N 
1. Lindgren Elina OulPy 35.58
2. Nurmi Paula Nakkilan Vire 39.46
3. Alari Veera Oulun Pyrintö 41.26
4. Krohns Marika OuLNMKY 43.14
5. Kivelä Kirsi OuLNMKY 43.45
6. Henriksson Sanna KuivAu 44.01
7. Lumijärvi Päivi LimNM 44.24
8. Mikkola Sanna OulHe 53.12
9. Henttonen Seija Mehiläinen Liikuntaklinikka 58.33
10. Mattsson Katja Liminka 1.05.11

10 km N50 
1. Saromaa Anne OlsHe 46.10
2. Porola Eija KuivAu 48.53
3. Kilpeläinen Marja Oulu 51.54
4. Taskila Katri Lumijoki 1.00.55
Rantalakeusjuoksun kaikki tulokset

KESÄKUU Rovaniemi Marathon 29.6.2013 OlsHe:laiset puolikkaalla N 21,1km 36./87 Sanna Mikkola 2:04:54 N50 21,1km 1./12 Anne Saromaa 1:44:47 M50 21,1km

3./27 Heikki Ojantakanen 1:26:15

M55 21,1km

5./18 Matti Koivikko 1:42:20

M65 21,1km

5./13 Erkki Manninen 1:51:49

  Illinjuoksut 7.6.2013 (3) Vitonen 1. Matias Tiiro 16.52, 2. Ville Jussila 17.10, 3. Arto Hiltula 17.29, 4. Hannu Kirstinä 17.45, 5. Pauliina Kanervo 18.11, 6. Kyösti Kujala 18.24, 7. Timo Mäkelä 18.35, 8. Timo Kaveri 18.45, 9. Marko Isokoski 18.45, 10. Jani Laine 18.50, 11. Matti Kalenius 18.56, 12. Pekka Kuokkanen 19.17, 13. Markus Ronkainen 19.22, 14. Kari Pikkarainen 19.24, 15. Jani Välitalo 19.48, 16. Seppo Keltamäki 20.00, 17. Matti Koivikko 20.36, 18. Antti Heinikoski 20.49, 19. Heikki Tiiro 20.53, 20. Juha Hyötylä 21.47, 21. Jorma Puurunen 22.10, 22. Anne Saromaa 22.35, 23. Salla Loukusa 22.42, 24. Arto Hand 22.47, 25. Niina Holmström 23.28, 26. Kari Holmström 23.30, 27. Taisto Kaikkonen 23.46, 28. Riku Pakanen 24.14, 29. Sanna Mikkola 24.42, 30. Erkki Manninen 24.42, 31. Helinä Toiviala 24.53, 32. Ritva Ylisiurua 26.29.   01.06.2013 Tukholman Maraton M45+ Henri Länsipuro OlsHe          3:54:14   TOUKOKUU  25.05.2013 Oulun Terwahölkkä ja -maraton (Veteraanien SM-maraton) Heittolaisten tuloksia: N50 maraton (maaliin juosseita 20) 1) Kati Oikarinen 3:22:14 5) Anne Saromaa OlsHe  3:38:54  (SM 5.)   M50 maraton (maaliin juosseita 54) 1) Ahti Salo 2:49:53 9) Heikki Ojantakanen OlsHe  3:10:16  (SM 8.)   M55 maraton (maaliin juosseita 34) 1) Jukka Kauppila 2:46:24 13) Matti Koivikko OlsHe  3:45:38  (SM 10.) 17) Esa Vanhatalo OlsHe  3:54:02  (SM 13.)   M60 1/2- maraton (maaliin juosseita 49) 1) Kauko Tuisku 1:25:23 18) Erkki Manninen OlsHe  1:55:14 38) Seppo Alatalo OlsHe  2:11:18   SVU:n SM-maraton Joukkuekilpailu M50 (7-joukkuetta) 1. Oulun NMKY:n Urheilijat     9:10:35 Jukka Kauppila              2:46:24 Petri Huhtala                  2:,53:18 Timo Krhons                  3:30:534 4. Oulunsuun Heitto     10:49:53  Heikki Ojantakanen       3:10:16 Matti Koivikko                  3:45:38 Esa Vanhatalo                3:54:02   Oulun Terwahölkkä ja -maraton tulokset     Ii:n Testijuoksujen kokonaiskilpailun tulokset 2013

Testijuoksusarja 8/8 Ii, Järjestäjänä Iin Yritys 16.5.2013

N50 10000m 1) Anne Saromaa OlsHe 45.55,3.  M55 10000m 1) Kari Kautio ONMKYU/kkm 39.20,4, 2)Toivo Tervola YNM 42.17,9, 3) Matti Koivikko OlsHe 43.54,0,   Helsinki City Run        4.5.2013 M50   1/2-maraton     (Sarjassa juoksijoita 861) 120.   Esa Vanhatalo OlsHe      1:42:05 Sarjan kaikki tulokset.   HUHTIKUU Testijuoksusarja 7/8 Ii 27.4. Järjestäjänä Iin Yritys 27.4.2013 Miehet puolimaraton 1) Jouni Holappa Haukipudas 1.13.25 (reittiennätys), 2) Matti Uusitalo KuivA 1.16.54, 3) Mikko Merihaara OTC 1.27.20, 4) Kari Niemelä OP 1.35.42, 5) Roni Hooli Alat.Ahjo 1.36.16, 6) Eeku Koponen 1.36.44 M40 puolimaraton 1) Pauli Turtinen LNM 1.19.58, 2) Teuvo Kuusela Kemi 1.27.14 M45 puoloimaraton 1) Eero Melantie Kokkok.Erä 1.53.54 M50 puolimaraton 1) Heikki Ojantakanen OlsHe 1.25.54, 2) Jarmo Salo OulIkil. 1.31.12, 3) Arto Hand IiU 1.42.22, 4) Ilkka Hätälä Oulu 2.00.14 M60 puolimaraton 1) Markku Hänninen KeMaKi 1.27.36 M65 puolimaraton 1) Erkki Manninen OlsHe 1.52.45, 2) Alpo Pelkonen OsVa 1.56.31 M70 puolimaraton 1) Eero Hanni KeMaKi 1.45.13 Naiset puolimaraton 1) Kirsi Kivelä ONMKYU 1.32.38, 2) Riikka Tulppo ONMKYU 1.36.08, 3) Sanna Henriksson KuivA 1.40.29, 4) Anna Alakuijala Oulu 1.50.09, 5) Johanna Vesa KuivA 1.50.30, 6) Salla Savolainen Oulu 1.53.05, 7) Tuire Isokangas Oulu 1.53.32, 8) Riitta Heikkilä 1.55.00, 9) Kati-Susanna Lukkarinen ODL/jk 2.24.49 N40 puolimaraton 1) Susanna Lapilainen Oulu 1.48.13 N45 puolimaraton 1) Elsi Määttä ODL/jk 2.26.39 N50 puolimaraton 1) Tarja Huru HauHe 2.05.43 N60 puolimaraton 1) Maija Kumpula Maijan Putiikki 1.48.43   Muhos-juoksu 21.04.2013 N50 10 km 1) Anne Saromaa, OlsHe 46.01 2) Aila Jaatinen, ONMKy 48.32 M50 10 km 1) Jukka Kauppila, ONMKy 34.17 2) Heikki Ojantakanen, OlsHe 38.17 3) Vesa Välipirtti, KeMaKi 42.20 4) Matti Koivikko, OlsHe 43.34 5) Reijo Hummastenniemi, OulIkil 44.00 M60 10 km 1) Erkki Manninen, OlsHe 50.52   Testijuoksusarja 6/8 Ii 6.4.2013. Järjestäjänä Iin Yritys M50 10 km 1) Heikki Ojantakanen OlsHe 39.38, 2) Vesa Välipirtti KeMaKi 44.21, 3) Pentti Haanpää RDS 44.52, 4) Tapani Mäkinen kkm/B2B 50.18 M65 10 km 1) Kauko Meriläinen HauHe 47.03, 2) Aarno Pätäri Hikiset 49.49, 3) Erkki Manninen OlsHe 53.12, 4) Alpo Pelkonen OsVa 55.24 N50 10 km 1) Anne Saromaa OlsHe 47.29, 2) Satu Siika-aho Tornio 51.49   MAALISKUU 09.03 Tervahiihto Oulu. Mv 70km (219 osanottajaa) 33. Heikki Ojantakanen OlsHe 4.11.18 Mp 38km (159 osanottajaa) 24. Seppo Alatalo OlsHe 2.42.37

02.03 Pertin Hiihto Kempele.
Vapaa 35km
Seppo Alatalo, OlsHe, 2.18.20, Erkki Manninen, OlsHe, 2.24.41 
Perinteinen 35km 
Tomi Honkakunnas, OleHe, 2.54.10. (Avusti latuonnettomuuden uhrin hoitoon).

 

HELMIKUU

24.02 Haukipudashiihto

M KUNTO 35KM

(Lähti: 108, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Miikka Orvola Grooppi Y               1.33.05,1

2. Yrjö Pörsti ValtVa                        1.37.37,8   +4.32,7

3. Mika Mörsäri Keminmaa               1.37.59,2   +4.54,1 …. =>

78. Tapio Pokela Jyväskylä               2.13.14,3   +40.09,2

79. Teuvo Blomster OlsHe              2.13.32,2   +40.27,1

80. Pentti Haapakangas                    2.13.55,9   +40.50,8 ….=>

23.2 Testijuoksusarja 5/8 Ii . Järjestäjä Iin Yritys.

N50 10 km

1) Anne Saromaa OlsHe 48.04, 2) Satu Siika-aho Tornio 53.51,

3) Teija Mäkivuoti-Niska Torvio 1.05.47

M55 10 km

1) Reijo Hummastenniemi OulIkil 44.48, 2) Matti Koivikko OlsHe 45.48,

3) Toivo Tervola YNM 46.24, 4) Olli Juntunen HauVe 47.36

M65 10 km

1) Risto laitinen RaSpoVe 45.16, 2) Kauko Meriläinen HauHe 49.00,

3) Aarno Pätäri Hikiset 50.22, 4) Erkki Manninen OlsHe 53.09

 

07.02. Oulun Ikiliikkujat ry. Torstaikisat Oulu

800 m

N35  Päivi Lumijärvi, LNM                     2.50,4

N40  Saija Ranz, SalSa                            2.45,7

N40  Minna Silfverhuht, KuivAu               3.02,7

M17  Samuli Hussa, HaapavU                2.11.0

M      Oula Mommo, TerTe                        2.17,6

M      Juha Vieriaho                                   2.27,8

M30  Markku Nikkanen, LNM                2.17,4

M35  Jani Määttä, LNM                           2.14,2

M35  Kimmo Palokangas, OuIki             2.18,0

M35  Markus Ronkainen, HauVe          2.23,5

M50  Sampo Kelhä, OuIki                       2.24,3

M50  Jarmo Salo, OuIki                           2.32,0

M55  Aulis Kaasinen, ONMKYU           2.40,1

M65  Leo Pousu, RDS                              2.41,3

M65  Kalevi Alatalo, SalSa                      2.41,8

M65  Kauko Meriläinen, HauHe           3.01,9

M65  Erkki Manninen, OlsHe                3.09,4

M70  Timo Similä, OuIki                         2.58,3

M75  Eero Mikkonen, KiimU                  3.21,8

 

TAMMIKUU 

26.1.Testijuoksusarja 4/8 Ii, järjestäjä Iin Yritys

N50 10 km 1) Anne Saromaa OlsHe 48.09,2) Satu Siika-aho Tornio 51.57, 3) Lea Häyrynen IiY 59.55, 4) Aila Wiik IiY 59.59

M55 10 km 1) Jukka Kauppila ONMKYU 36.05, 2) Matti Koivikko OlsHe 44.45, 3) Markus Hast Keminmaa 44.49, 4) Reijo Hummastenniemi Oulkil 45.42, 5) Toivo Tervola YNM 50.22, 6) Tuomo Leimurautio LuLu 51.21

M65 10 km 1) Aarno Pätäri Hikiset 48.44, 2) Kauko Meriläinen HauHe 48.44, 3) Erkki Manninen OlsHe 53.53, 4) Alpo Pelkonen OsVa 57.03

 

24.01. Oulun Ikiliikkujat ry. Torstaikisat Oulu

200 m

N40 Saija Ranz, SalSa 30,4

N65 Raija Lehtola, SalSa 41,1

M35 Marko Mtinlompolo, OuIki 25,7

M45 Petri Hälinen, OuIki 26,3

M45 Smpo Kelhä, OuIki 27,4

M50 Heikki Ojantakanen, OlsHe 29,0

M60 Kulervo Niiniketo, OuIki 32,5

M65 Juhani Lumpu, OuIki 29,1

M65 Niilo Matinlompolo, OuIki 29,6

M65 Pentti Hänninen, OuIki 30,1

M65 Kalevi Alatalo, OuIki 30,1

M65 Matti Pohjosenperä, OuIki 31,1

M80 Sulo Vartiainen, OuIki 45,9

1500 m

N35 Kirsi Kivelä, ONMKYU 5.32,7

N40 Minna Silfverhuth 6.11,4

M17 Santeri Hyvärinen, PudasjUr 4.43,4

M17 Jarkko Paukkeri, LNM 5.03,6

M Oula Mommo, ONMKYU 4.48,0

M30 Markku Nikkanen, LNM 4.46,4

M30 Juha-Matti Heinonen, LNM 4.47,0

M35 Jani Määttä, LNM 4.33,7

M35 Kimmo Palokangas, OuIki 4.50,2

M35 Markus Ronkainen, HauVe 4.55,9

M40 Pasi Nurmela, OTC 4.49,5

M50 Heikki Ojantakanen, OlsHe 5.24,4

M55 Aulis Kaasinen, ONMKYU 5.35,7

M55 Reijo Humastenniemi, OuIki 5.51,8

M60 Veijo Leiviskä, OuIki 5.25,3

M65 Erkki Manninen, OlsHe 6.34,8 

 

17.01. Oulun Ikiliikkujat ry. Torstaikisat

5000 m

T14 Lyydia Halme,OTC 24.50,6

N22 Mari Laakkonen, PudasjUr 20.03,7

N Veera Alari, OTC 20.03,3

N30 Riikka Keskinen, Oulu 25.02,1

N40 Minna Silfverhuth, KuivAu 23.15,2

N50 Eija Porola, KuivAu 23.23,4

P17 Leevi Halme, OTC 19.29,8

M Juhani Vänskä, OTC 17.53,6

M Oula Mommo, TerTe 18.44,8

M Kyösti Kujala, Ii 18.54,5

M30 Matti Uusistalo, KuivAu 17.00,5

M30 Juha-Matti Heinonen, LNM 17.40,0

M35 Jani Määttä, LNM 16.54,5

M35 Kimmo Palokangas, Oulu 18.00,6

M35 Markus Ronkainen, OTC 19.15,9

M35 Mikko Merihaara, OTC 20.05,6

M40 Pasi Nurmela, OTC 18.07,7

M40 Tuomas Ronkainen, KosRi 19.11,5

M45 Sampo Laakkonen, PudasjUr 18.12,5

M45 Pekka Kuokkanen, IinYr 19.03,6

M45 Teemu Hasu, OuIki 19.51,7

M45 Kari Pikkarainen, KuivAu 19.57,0

M50 Jarmo Salo, OuIki 19.05,3

M55 Esko Takalo, OuIki 20.24,5

M60 Seppo Keltamäki, IinYr 20.37,5

M65 Erkki Manninen, OlsHe 22,32,8

M70 Matti Väänänen, OuIki 21.21,8

 

2012

JOULUKUU 

31.12. Limingan Uudenvuodenjuoksu 

10 km Naiset 45
1. Suorsa Irmeli ONMKY / KCM 48.02
2. Saromaa Anne OlsHe 48.07
3. Vierimaa Jaana Jääli 54.52
4. Autio Marja UU 55.24
5. Koukkari Mervi Uu 56.13
10 km Miehet 55
1. Kauppila Jukka ONMKY 35.48
2. Hast Markus Keminmaa 45.32
3. Hummastinniemi Reijo Oulun Ikiliikkujat 46.22
4. Takalo Esko Oulun Ikiliikkujat 46.40
5. Koivikko Matti OlsHe 46.56
6. Siirtola Markku KiNi 47.04
7. Oilinki Paavo Utajärven Urheijat 49.30
10 km Miehet 65
1. Meriläinen Kauko HaHe 48.09
2. Pätäri Aarno Hikiset Kemi 49.42
3. Manninen Erkki Olshe 50.50
4. Pelkonen Alpo OSVA 58.13

 

16.12. COOPERIN TESTI Ouluhalli

Kimmo Palokangas (39v),                   3444m

Oula Mommo (28v ), ONMKY,             3315m

Sami Kallio-Kokko (19v), KuivAura,      3140m

Riitta Kallio-Kokko (47v), KuivAura,      3115m

Jussi Pesola (26v)                              3110m

Jyrki Salokorpi (45v),                          2930m

Jaakko Päätalo (34v),                         2715m

Erkki Manninen (65v), OlsHe,           2680m

Minna Silfverhuth (43v), KuivAura,         2650m

Johanna Vesa (29v), KuivAura,             2642m

Riikka Keskinen (34v),                         2370m

Tiina Miettunen (30v),                          2350m

Anna Honkasuo (26v),                         2280m

 

09.12. Lanzarote maratón.

sija        nimi                          aika            min./km       ero voittajaan

1. Stephen Bayliss                02:43:22             3:52             00:00:00

2. Marco Diehl                       02:44:14             3:53            00:00:52

3. Tomi Halme                       02:46:13             3:56            00:02:50

4. Majid Belouati                    02:51:43             4:04            00:08:20

8. Bella Bayliss                     03:00:53             4:17             00:17:30 (N1.)

9. Jukka Vänttinen                03:01:08              4:17            00:17:46

16. Jose Luis Sendino           03:16:44              4:40            00:33:22  M50 1.

17. Yves Robberechts           03:16:57               4:41           00:33:35

18. Heikki Ojantakanen       03:18:18              4:41            00:34:55  M50 2.

25. Pentti Sallinen                 03:25:21              4:52            00:41:58

36. Juha Manner                   03:33:51              5:04             00:50:29

39. Harri Nissinen                 03:36:56              5:08             00:53:33

42. Seppo Uolevi Rosnell       03:38:06              5:10             00:54:44

44. Christine D Haene           03:38:58              5:12             00:55:36  N45 1.

47. Mervi Vänttinen               03:40:21              5:13              00:56:58

48. Jorma Niemi                   03:40:54               5:14             00:57:32

49. Raimo Kiikko                  03:40:58              5:14             00:57:35

50. Kari Ängeslevä                03:41:03              5:14             00:57:41

53. Hermanni Natunen           03:43:21              5:17             00:59:58

54. Janne J. Savonen            03:44:08              5:18              01:00:45

62. Kimmo Lukander             03:48:54              5:25              01:05:32

63. Anne Saromaa   (N7.)   03:49:15               5:25             01:05:53  N45 2.

70. Jari Pekka Lohko            03:56:12               5:35             01:12:49

144-juoksijaa

Poiminta Lanzaroten 1/2-maratonilta.

M65-69v.

1. Bob Brown                                                      1:39:12

2. Sillanpää Pentti Juhani                                     2:38:21

3. Lasse Lappalainen                                           2:43:36

x. Erkki Manninen (aika puolimaratonin kohdalla) 2:00:58  (maraton keskeytyi jalkavaivojen vuoksi)

 

MARRASKUU 

24.11. Iin Yrityksen testijuoksusarja 2/8 

N50 10 km

1) Anne Saromaa OlsHe 45.39

2) Arja Soronen Nöötin Talli 49.41

3) Tarja Huru HauHe 52.14

4) Vuokko Niemi Oulu 53.42

5) Lea Häyrynen IiY 55.29

6) Aila Wiik IiY 57.06

M65 10 km

1) Risto Laitinen RaSpoVe 41.55

2) Kauko Meriläinen HauHe 46.27

3) Aarno Pätäri Hikiset 47.59

4) Erkki Manninen OlsHe 49.20

5) Alpo Pelkonen OsVa 51.07

 

LOKAKUU

27.10. Iin Yrityksen testijuoksusarja 1/8 

M55 10 km

1) Jukka Kauppila ONMKYU 35.28

2) Esko Takalo OulIkil 42.05

3) Reijo Hummastenniemi OulIkil 43.24,

4) Markus Hast Keminmaa 43.27,

5)   Matti Koivikko OlsHe   43.53

6) Toivo Tervola YNM 44.33,

7) Olli Juntunen HauVe 45.40

M65 10 km

1) Alpo Talvensaari KeMaKi 44.54

2) Kauko Meriläinen HauHe 46.03

3) Aarno Pätäri Hikiset 48.39

4)   Erkki Manninen OlsHe   49.03,

5) Alpo Pelkonen OsVa 51.29

 

SYYSKUU

01.09 Levi Ruskamaraton

M50 1/2-maraton   3./166   Heikki Ojantakanen OlsHe    1.25.31

M65 1/4-maraton   10./29   Erkki Manninen OlsHe   55.41

 

22.09 Kiiminki-maraton

N40 1/2-maraton   3./24   Anne Saromaa OlsHe    1.42.33

M50 1/2-maraton   9./27   Esa Vanhatalo   1.39.06

M65 1/4-maraton   13./21  Erkki Manninen OlsHe   51.37

 

29.09 Mourunki Run

MK 6km   3./38   Erkki Manninen OlsHe   27.33

 

ELOKUUU

 11.08 Kempeleen Zmaraton

MK10km                  8./23   Erkki Manninen OlsHe   50.16

N45 1/2-maraton   2./13   Anne Saromaa OlsHe    1.41.20

M50 1/2-maraton   1./17   Heikki Ojantakanen OlsHe    1.26.34

 

HEINÄKUU

 

KESÄKUU

 02.06 Tukholman maraton.

N45    35./466     Anne Saromaa OlsHe    3.41.58

M45   417./1644 Henri Länsipuro OlsHe   3.38.28

M50    14./1015   Heikki Ojantakanen OlsHe   3.06.15

M65    65./248     Erkki Manninen OlsHe   4.19.55

72./248    Seppo Alatalo OlsHe   4.21.24

 

17.06 Kiimingin heittokisa

M80 Kuula     2. Erkki Räisänen OlsHe  7.88

 

TOUKOKUU

12.05 Veteraanien SM-maastojuoksut Pudasjärvi.

N45 6km.    5./6    Anne Saromaa OlsHe   28.59

M50 6km.   9./18   Heikki Ojantakanen OlsHe  23.14

M65 4km.  10./12  Erkki Manninen OlsHe  19.32

 

16.05 Testijuoksusarja 8/8 Ii Iin Keskusurheilukenttä Iin Yritys. Tulokset tilastokelpoiset.

N45 10000m:   1. Anne Saromaa OlsHe   49.42.7

 

Ii:n Testijuoksusarjan 2011-2012 (8-osakilpailua) sijoitukset:

N45 Anne Saromaa OlsHe sija 1. (7- kilpailua)

M45 Henri Länsipuro OlsHe sija 11. (3-kilpailua)

M50 Heikki Ojantakanen Olshe sija 11. (1-kilpailu)

M65 Erkki Manninen OlsHe sija 3. (6-kilpailua)

 

26.05 Oulun Terwahölkkä ja maraton

N10km                      11./470   Anne Saromaa OlsHe    47.06

M10km                      58./262   Erkki Manninen OlsHe   48.04

M50 1/2-maraton     4./84       Heikki Ojantakanen OlsHe    1.28.13

M50 maraton            5./30        Esa Vanhatalo   3.43.25

 

HUHTIKUUU

14.04 Extreme juoksu Raatti 6km.

N40   2.  Anne Saromaa OlsHe   32.13

M60   3. Erkki Manninen OlsHe   33.28

 

28.4 Testijuoksu 7/8 Iin Yritys

N45 puolimaraton:

1. Anne Saromaa OlsHe 1.49.21

2. Marja Lammela ODL/jk 1.56.23

3. Marja Kilpeläinen ODL/jk 2.03.10.

M65 puolimaraton:

1. Erkki Manninen OlsHe 1.46.18.

 

MAALISKUU

03.03   Pertin Hiihto

MP/RETKI, 30km.
1. Mauri Puolakanaho, Kemki, 1.36.26
2. Veijo Turunen,  1.45.10
3. Jani Jussila, Haukiputaan Veikot, 1.46.28
15.Teuvo Blomster, Oulunsuun Heitto,    2.08.28

MV65, 30km.
1.  Kalevi Heinikoski, IIHS, 1.33.01,
2.  Onni Tiiperi, Alatornion Pirkat, 1.33.06,
3.  Pauli Bordi, Oulun Kilp, 1.36.35,
9.  Erkki Manninen, Oulunsuun Heitto,   1.57.47,

 

10.03   123.Tervahiihto

M50 33km Vapaa:

1. Tapani Ronkainen Kantola&Koramo  1.36.42

2. Kari Saastamoinen  Kiuruveden Urheilijat  1.39.11

3. Pentti Määttä Pudasjärven Urheilijat  1.42.59

7./9  Heikki Ojantakanen OlsHhe    1.47.25

M 33km Vapaa:

1. Toni Söyrinki Oulun Hiihtoseura  1.36.04

2. Sami Virpi Oulun poliisilaitos     1.38.14

3. Sami Heiskanen Sporttikojootti  1.40.02

95./203 (Perinteistä) Seppo Alatalo OlsHe  2.22.19

 

12.03 OlsHe Sarjahiihdot

M50 4,2km Vapaa  1. Heikki Ojantakanen OlsHe  11.56

M65 4,2km Vapaa  1. Erkki Mannnen Olshe  15.14

M70 2,8km Vapaa  1. Heikki Alakiuttu OlsHe  10.18

                                      2.  Reijo Ojala OlsHe  13.32

31.03 Testijuoksusarja 6/8 Iin Yritys

M45 10 km:

1. Juha Tiilikainen KeMaKi  39.06,

2. Juha-Matti Lehtinen KeMaKi  39.22,

3. Timo Ollila Paksumahat  39.57,

8. Henri Länsipuro OlsHe  46.20,

M50 10 km: 

1. Heikki Ojantakanen OlsHe  38.58,

2. Jouko Hanhela YNM  41.27,

3. Jarmo Salo Oulu  42.46,

M65 10 km:

1. Seppo Matela KuivA  42.49

2. Matti Väänänen OulIkil. 45.25,

3. Kauko Meriläinen HauHe 46.43

4. Erkki Manninen OlsHe  48.21, </str